Bolesti a necitlivost rukou při nálezu na páteři

Otázka

Dobrý den, paní doktorko, prosím o odpověď na můj dotaz: Mám letité potíže s bolestí páteře, s věkem se potíže zhoršují (49 let, těžká fyzická práce). Poslední rok nejsem vůbec schopná vykonávat zaměstnání, ani běžné denní aktivity pro bolest a únavu. Mnohokrát za noc mne probudí mrtvé, necitlivé jakoby přeleželé paže a intenzivní bolest hrudní páteře.

Nález z MR: C4/5 incipientní dorzální mediální hernie, C5/6 cirkulární protruze ploténky až na přesah 4mm oplošťuje durální vak, je kryta osteofytárními valy způsobuje oboustrannou významnou foraminostenózu, C6/7 osteofyt. valy působí oboustr. středně významnou foraminostenózu, Th 2/3 dorzální hernie incipientní, Th3/4 dorzální hernie o přesahu 2 mm, Th5/6 pravostr. paramediální hernie o přesahu 3 mm se lehce imprimuje do míchy, Th7/8 incipientní dorzální mediální a pravostranná paramediální hernie o přesahu 2 mm, Th 8/9 plochá hernie meziobrat. ploténky o širší bázi o přesahu 3 mm se lehce dotýká míchy, vícečetné degenerativní změny, oboustranná artróza SI skloubení II stupně.

Mají potíže s nočním mrtvením paží souvislost s nálezem na páteři? A pokud ano, co s tím? Cítím se velmi špatně, nejsem schopna ustát dvanáctihodinové směny a práci rukama vstoje nebo v předklonu a nošení beden 13 až 18 kg. Děkuji za odpověď a za Váš čas.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková: 

Potíže s nálezem na páteři souvisejí téměř jistě. Jde o poměrně pokročilé změny, které se týkají krční a hrudní páteře a kosti křížové, a na několika místech je podezření z útisku míchy vyhřezlými ploténkami/a nebo degenerativními změnami páteře. Vyhledejte dobrého neurologa/neurochirurga k posouzením zda by nebyla vhodná operace, nebo zda by pomohla léčebná fyzioterapie. Varuji před „obstřiky“ páteře, které jen dočasně uleví, ale páteř nenapraví.