Méně časté příčiny opakovaných záchvatů bolestí břicha

Otázka

Dobrý den, už několik let trpím bolestmi břicha – zvracení a průjem. Nic mi nezjistili. Před měsícem jsem byla na operaci slepého střeva, domnívali jsme se, že to může byt ten důvod. Místo toho je mi stále zle, bolesti jsou ještě silnější a stále krkám, ať už jím či ne, a mám pocit na zvracení. Většinou to trvá 2-3dny, pak to ustoupí, ale zase se to vrátí. Jím zdravě a nepiji bublinkové nápoje. Je mi 20 let, děkuji.

Odpověď

Pokud na gastroenterologii vyloučili chronický střevní zánět (Crohnovu chorobu či ulcerózní kolitidu) a infekci Helicobacter pylori, pak se vzhledem k průběhu může jednat o méně častou formu endometriózy (děložní sliznice, která se „zakousla“ do „pokrývky střeva nebo pobřišnice) či jiné části zažívacího traktu.

MUDr. Marta Šimůnková: Dva až tři dny trvá záchvat tzv. hereditárního angioedému. Jeho břišní forma má zcela stejné příznaky, co popisujete. Princip choroby je ten, že v krvi chybí tzv. C1 inhibitor, který „drží“ na uzdě systém enzymů. Když chybí, tak dochází k záchvatům otoků – u někoho v obličeji, na krku, končetinách a u jiných v břišní dutině. Projevuje se to krutými bolestmi, průjmem, zvracením. Měli by to poznat na imunologii vyšetřením hladiny C1 inhibitoru. To mne tak napadá, když se nenajdou obvyklé příčiny. Důležité je, že je možná léčba hereditárního angioedému. Jde o velmi vzácnou chorobu, takže se na ni nemyslí. V 70 % případů je dědičná.1414