Je mi 28 let a dlouho mám problémy s kostrčí. Od 17 let jsem se léčila na gynekologii pro bolesti v podbřišku, prodělala jsem několik laparoskopií, kde mi odstranili cystu, slepé střevo a srůsty. Nakonec se mi ve 23 letech zablokovala záda a byla jsem odeslána k fyzioterapeutovi, který konstatoval, že mám hnutou kostrč a narovnal mi ji.
Pak bylo vše v pořádku, následoval první porod a za necelé tři roky další těhotenství, při kterém se mi stalo to, že jsem přestala chodit, nohy byly jako mrtvé. Trvalo to jeden den, opět jsem navštívila fyzioterapeuta, který mi zhruba v sedmém měsíci znovu rovnal kostrč a po porodu opět. Pak jsem byla na ortopedii, kde konstatovali, že mám abnormálně rovnou a hypermobilní páteř, takže mi bylo řečeno, že se mi prý bude blokovat a mám to na celý život. Následoval koloběh rehabilitací, ale s kostrčí nic, prý jediným řešením je cvičit stahování pánevního dna. Teď mám problémy se sezením, tlačí mě i měkký gauč. Za každou radu budu moc vděčná.
MUDr. Marta Šimůnková:
Vaše potíže zřejmě nebudou mít jednoduché řešení. Podle toho, co píšete, se kombinuje vícero faktorů – hypermobilita páteře a následek gynekologického zánětu (srůsty). Srůsty jsou vazivové pruhy, které vznikají v důsledku dráždění blan, které vystýlají břišní dutinu a „kryjí“ vnitřní orgány. Tyto vazivové pruhy mohou utiskovat cévy, nervy a „táhnout“ i za kostrč (proto se může vychylovat). Potíž je v tom, že u lidí, kteří mají k tvorbě srůstů sklon, se i po chirurgickém rozrušení utvoří často nové. Fyzioterapie je na místě, cvičení také. Ale samy o sobě zřejmě nestačí. Bylo by dobré popátrat, co se děje ve vaší pánvi uvnitř. Bolesti mohou být někdy i „přenesené“. Podobně mohou bolet i afekce konečníku (hemoroidy).
Pravděpodobně by bylo dobré podrobné vyšetření na gynekologii, eventuelně chirurgii (proktologii). Při úporných bolestech se obraťte na centrum/ambulanci pro léčbu bolestivých stavů (bývají u větších nemocnic).