Bolesti krční páteře a hlavy

Otázka

Dobrý den, je mi 28 let a od té doby, co jsem nastoupila do práce (sedavé zaměstnání, práce s PC) mě trápí bolesti krční páteře a od ní i hlavy. Za dva roky se to zhoršilo tak, že mám bolesti i o víkendech, na dovolené, při jakémkoli delším sezení (např. kino, divadlo), ale i při jízdě na kole apod. Při bolestech mi bývá špatně od žaludku, někdy i zvracím.

Odpověď

Chodím pravidelně na fyzioterapii, po cvičení je to pár hodin dobré, mám pocit, že se můžu volně, bez bolesti, hýbat, ale poté se to zase rychle zhorší. Mám prý hodně pohyblivý ramenní kloub, delší krk a některé svaly zbytečně přetěžuji a mám je napjaté. Cvičím předepsané cviky, ale nepomáhá to. Když začnou bolesti, cvičením se to spíš zhorší. Nevím, co ještě bych mohla pro zlepšení svého stavu udělat. Dříve jsem byla velmi aktivní, sportovně založený člověk, teď mě bolest dost omezuje. Na neurologickém vyšetření jsem byla, to je v pořádku. Děkuji za radu.

MUDr. Marta Šimůnková:
Na dálku, bez vyšetření těžko radit, ale i tak mi je jasné, že popisované potíže mohou mít svou příčinu. Zkuste si vyžádat základní vyšetření zánětlivých markerů (CRP) a podle výsledku vyšetření na revmatologii. Předpokládám, že máte správně nastavenou výšku monitoru, správně vysokou pracovní židli a dala jste si zkontrolovat zrak. Někdy může stav zhoršit i nesprávná rehabilitace, zkuste svůj stav konzultovat s jiným fyzioterapeutem a využít i další rehabilitační metody. Připojuji odkaz na inspirativní odborný článek: http://www.ics.muni.cz/zpravodaj/articles/232.html.