Bolesti levé nohy

Otázka

Dobrý den, mám již 3 roky potíže s bolestí levé nohy a již si nevím rady a pan doktor také ne. Bolesti začaly pod kolenem (škubání až pálení), po půl roce se přidala ostrá bolest v levém třísle, hlavně při zvedání se ze židle a rozcházení se. Rtg kolene negat., rtg kyčle displazie, mělká jamka. Dále provedena artroskopie příčina nenalezena. Poté mě začali vyšetřovat bederní páteř. MR-výhřez vpravo, ale pravá strana bez bolestí. Na bolesti pomáhá Recoxa ale po přerušení se bolesti opět vrátí. Nyní byla provedena MR kolene – negativní. Nevím, co si mám myslet, snad že špatně snáším bolest i malou. Ale opravdu jsou bolesti každodenní a velmi unavující. Odběry krve byly též ok Po zátěži (delší chůzi) je to horší a v klidu pak bolí vše od kolene po kyčel i svaly. Prosím moc o váš názor a možnou pomoc.

Odpověď

 

MUDr. Marta Šimůnková:
Nejpravděpodobnější mi připadá, že jde o počínající artrotické změny v dysplastickém kyčelním kloubu. Ta počáteční stadia totiž nejsou vidět na rentgenu. U mnoha pacientů mohou být i malé „neviditelné“ změny příčinou značných bolestí, je to hodně individuální.

Co pomáhá – na bolest je v prvních stádiích doporučován paracetamol (Paralen, Panadol), šetření kloubu (žádné dlouhé stání, dlouhé pochody, ne skoky), ale naopak je velmi vhodné posilování stehenního a hýžďového svalstva tzv. izometrickými kontrakcemi. Tj. „zatínání“ svalů stehen a hýždí vsedě nebo vleže, a to minimálně stokrát denně. Vhodné je plavání a cvičení ve vodě, cyklistika, zkrátka pohyb s odlehčením, aby kloub nenesl váhu těla. Správný pohyb napomáhá prokrvení a obnově kloubní chrupavky. Dobré je i užívání tzv. chondroprotektiv, tedy přípravků, které posilují a obnovují kloubní chrupavku. Jde o glukosamin a chondroitin, případně obohacený ještě o kyselinu hyaluronovou (volně prodejné Proenzi nebo GS Chondro a minimálně desítka dalších).

Bolest kolene a kotníku je při počínajících artrotických změnách v kyčli velmi častá, někdy bolí dříve koleno než kyčel.

Z dalších možných příčin bolesti připadá v úvahu postižení hlubokého žilního systému dolních končetin nebo revmatoidní artritis, případně i bolest z vyhřezlé ploténky (ale záleží na tíži postižení páteře – výhřez může být i druhostranný- tady by se měl vyjádřit neurolog). Potíže, které popisujete, jsou však typické pro počínající artrózu kyčle.