Pacient v komatu dokázal podle vědců komunikovat myšlením

Mladý muž v jedné neupřesněné východoevropské zemi dokázal po pěti letech v komatu lékařům odpovědět ano či ne, a to pouhým myšlením. Uvedli to britští a belgičtí vědci ve zprávě, kterou zveřejnil týdeník The New England Journal of Medicine.

Pacient ve svých 29 letech přežil v roce 2003 vážnou dopravní nehodu a od té doby se nemůže hýbat, ani mluvit, je v hlubokém spánku. Při zkoumání jeho mozkové činnosti moderním skenerem se však ukázalo, že při kladení jednoduchých otázek se u něj aktivují stejné oblasti mozku jako u zdravých lidí.

„Byli jsme ohromeni, když jsme viděli výsledky vyšetření pacientova mozku skenerem. Byl s to správně odpovídat na otázky, a to pouhým formulováním myšlenek, které poté dekódovala obrazová technika magnetické rezonance,“ řekl neurolog Adrian Owen z Cambridge.

Výzkum se zaměřil na 23 pacientů, kteří jsou oficiálně v komatu. U čtyř z nich se touto technikou odhalila určitá míra vědomí. Takových lidí by se lékaři mohli ptát na jejich bolest a další pocity, uvedl belgický vědec Steven Laureys z Lutychu.

Zpráva přišla poté, co se loni v listopadu ukázalo, že šestačtyřicetiletý Belgičan Rom Houben strávil 23 let zdánlivě v komatu, ale po celou dobu si plně uvědomoval, co se děje okolo, a nemohl reagovat, protože ochrnul. Správná diagnóza byla stanovena až v roce 2006. Nyní komunikuje prostřednictvím speciálního počítače a hodlá prý napsat knihu.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.