Britští vědci: Hollywood nemá pravdu – kdo tasí druhý, umírá

Klaďas“, který v amerických kovbojkách tasí až po zlém muži, a přesto ho skolí, je nerealistická fikce. Zjistili to britští badatelé z Birminghamu. Realističtější jsou podle nich kladní hrdinové italských „spaghetti-westernů“, kteří obvykle sáhnou po zbrani jako první.

Britští badatelé při mnoha simulacích pistolnických soubojů zjistili, že ten, kdo tasí v reakci na stejné gesto soupeře, sice toto gesto provede rychleji, ale v průměru jen o 21 tisícin vteřiny. Problém ale je, že jeho mozek potřebuje asi 200 tisícin vteřiny na to, aby si uvědomil, že soupeř sahá po zbrani. A navíc jeho reakce je zpravidla nepřesnější než plánovaná akce soupeře. Jeho šance na úspěch jsou tedy mizivé.

Jinak řečeno – ten, kdo tasí jako druhý, zemře, ale aspoň zemře s uspokojivým pocitem, že tasil rychleji, uvádí se v závěrech studie, kterou otiskl časopis britské Královské společnosti.

Agentura AFP, která o tom informovala, připomněla, že o „paradoxu ozbrojeného bandity“ z hollywoodských filmů měl pochyby už slavný dánský fyzik, nositel Nobelovy ceny Nils Bohr.

Autoři studie podle AFP doufají, že jejím prostřednictvím přispějí k lepšímu pochopení mozkových procesů řídících akci a reakci a také k lepšímu pochopení důsledků Parkinsonovy choroby. Už dosavadní pokusy ukazují, že lidem postiženým touto chorobou dělá větší potíže začít nějaký pohyb, než reagovat na nějaký podnět – například míč prý snáz chytí, než ho hodí.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.