Bolesti páteře

Otázka

 

Dobrý den, už cca 20 let mam bolesti v bederní oblasti. Prokazatelně osteochondrózy a výhřez ploténky 6mm v oblasti S3-S4. Poslední rok mám velké bolesti, při chůzi, stání, sezení. Bolesti páteře vystřelují do kyčlí, nemůžu pořádně chodit. Co krok, to bolest. Je mi 42 let. Neurolog mi na bolesti páteře předepsal Novalgin, Aulin, Sirdalud. Mám prý vydržet. Váš názor? Děkuji J.S.

Odpověď

Viděl vás revmatolog? Vzhledem k věku lze předpokládat spíše revmatický (zánětlivý) původ změn a potíží, než degenerativní. Pokud ne, pak se objednejte na revmatologii.

Léky, které vám neurolog předepsal, stav neřeší, mohou jen tlumit bolest. Sirdalud navíc uvolňuje svalstvo, takže vaši páteř už nedrží ve správném postavení nic a stav se horší.

Popisované změny nejsou lehké, ale ani dramatické. V každém případě pomůže rehabilitace – cvičení, udržování přiměřené hmotnosti, nekouření. Najděte si dobrého fyzioterapeuta – lékaře a naučte se podle jeho rad cvičit. Jakmile se svalstvo posílí, páteř se začne rovnat a bude méně bolet. To nejsou jen mé zkušenosti, ale i pacientů, kteří odmítli operaci páteře a začali se hýbat – a stav se zlepšil a trvá desítky let.