Bolesti páteře a jiné

Otázka

Dobrý den, je mi 39 let, od mládí trpím bolestmi páteře (diag. Schmorlovy uzly, vertebrogenní syndrom, skolióza), léčeno rehabilitací, infuzemi, obstřiky, Melobax, a stále to trvá. Do toho silné migrény, vnitřní třes, často zimnice, bolesti kloubů, brnění prstů, bolesti pod pravým žebrem. Vyšetření ukázala vše v pořádku, přesto mně bolesti budí. Přidává se hučení v uších, mžitky.

Odpověď

Vyšetření lékaře dospělo k vyššímu tlaku (Acesial), zvýšení tuků (Simvor), na břicho mám Onprelen, všechno to užívám a trápím se. Nyní jsem požádala mého lékaře o pár dní neschopnosti na odpočinek a bylo mi řečeno, že neexistuje. Jestli chci ležet, tak v nemocnici nebo si mám vzít dovolenou. Mám doma 3letého syna, nemůžu jen tak do nemocnice, babičky nemáme, ale takto plazící se matka mu také není nic platná. Názor, že je to nějaký problém doma vylučuji, mám starost o chod rodiny, peníze, dům, jako každý normální člověk. Myslíte si také o mně, že jsem hypochondr? Jsem z toho už nešťastná, chtěla bych fungovat bez bolestí. Zase tak stará nejsem nebo ano? Děkuji srdečně za odpověď.

MUDr. Marta Šimůnková:
Hypochondr určitě nejste. Spíše by to chtělo komplexnější pohled na vaše zdravotní potíže a zvolnit životní tempo, upravit životní styl, což u vás takřka nejde, a když chcete, tak…
Tím chci napsat, že vás chápu. Konkrétně vám mohu poradit snad jen to, abyste uvažovala o změně lékaře, protože jeho komentář, že ležet – jen v nemocnici, nebo dovolenou mi nepřipadá zcela vhodný.
Bolesti mohou být od Schmorlových uzlů a skoliózy, ale bylo by vhodné vyloučit i revmatoidní artritidu, či další zánětlivé revmatické onemocnění. Bolest pod pravým žebrem může mít původ v žlučníkových kamenech (dobré by bylo i vyšetření slinivky břišní).
Všechna tato onemocnění však musí být prokázána po vyšetření u pečlivého a zodpovědného lékaře. Pak jsou léčitelná, stejně jako hypertenze a hyperlipidemie. Onprelen jste dostala zřejmě na pálení žáhy (?), bolesti žaludku (?) – bylo by dobré zjistit, zda vám v žaludku nesídlí bacil (helicobacter pylori) a toho ev. vyléčit (antibiotiky).
S potížemi, které máte, a zjištěnými chorobami, se při zachování současného stavu budou zdravotní problémy jen kupit. Máte zvýšené riziko srdečně-cévních onemocnění, vzhledem k věku a životnímu stylu nelze očekávat, že se všechno samo spraví.