Injekčně aplikovaná antikoncepce pro muže je prý na dohled

Každoměsíční injekce mužského pohlavního hormonu testosteronu snižuje počet spermií. Injekčně aplikovaná antikoncepce pro muže by tak mohla být stejně účinná jako pilulky proti početí pro ženy či kondomy. Podle BBC to vyplývá z nejnovější vědecké studie.

Odborníci jsou přesvědčeni, že pravidelná měsíční injekce testosteronu dočasně blokuje produkci spermií, a mohla by proto znamenat zásadní zvrat v kontrole porodnosti.
Při testech v Číně pouze jeden muž ze 100, jimž byl testosteron vpichován, zplodil dítě, napsal odborný časopis Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism. Šest měsíců po přerušení této aplikace se počet spermií vrátil k normálu.
Stoupenci plánovaného rodičovství tuto převratnou novinku uvítali a vyjádřili naději, že testosteronové injekce nabídnou dvojicím pestřejší volbu a umožní mužům vzít na sebe větší díl odpovědnosti za antikoncepci. V současné době nesou toto břímě ženy, a muži nemají příliš na výběr. Podle odborníků je však zapotřebí více testů bezpečnosti této metody.
Předchozí snahy o vyvinutí účinné a vhodné antikoncepce pro muže narážely na celou řadu problémů ohledně spolehlivosti a vedlejších účinků, jakými jsou například výkyvy nálad či snížení sexuální touhy.
Ačkoliv injekce nemají žádný vážný vedlejší účinek, téměř třetina z více než tisícovky mužů, kteří se výzkumu trvajícího dva a půl roku zúčastnili, z něj bez uvedení důvodu odstoupila.
 „Dvojice, které nemohou nebo nechtějí používat výlučně jen ženskou antikoncepci, mají omezený výběr – vasektomii, kondom nebo přerušovanou soulož,“ konstatoval přední badatel I Čchün-kua z pekingského Národního výzkumného ústavu pro plánování rodiny. „Náš výzkum ukazuje, že mužská antikoncepce může být potenciální novou a fungující alternativou.“
Pokud by byly další testy úspěšné, mohla by se podle něj metoda začít používat v praxi do pěti let.

(nt)

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.