Tento problém, který dokáže značně znepříjemnit život, trápí více než 80 % populace. Bolesti zad jsou druhou nejčastější příčinou návštěv pacientů v neurologických a rehabilitačních centrech (hned po bolestech hlavy). Patálie se ovšem netýká jen lidí starších a ve středním věku, jak by se snad dalo očekávat. Bolesti zad se nevyhýbají ani dětem.
Bolesti zad předchází celá řada příčin a jevů
- „Obyčejná“ bolest zad je obvykle způsobena mechanickým poškozením, přílišnou námahou a špatným stereotypním držením těla, stejně jako nevhodnou obuví či podložkou při spánku.
- V případě vážnějších potíží se může jednat o různé poruchy kostěné páteře, meziobratlových plotének či svalů obepínajících samotnou páteř, zapříčiněné většinou úrazem nebo degenerativním procesem.
- Vrozené vady a deformity páteře, osteoporóza, onemocnění vnitřních orgánů nebo zcela přirozené opotřebení naší páteře stárnutím jsou také neopomenutelnými faktory.
- Problém může vycházet samozřejmě také z poruchy nervové soustavy a následně oblastních nervů, postiženy mohou být i svaly.
Bolest zad není z lékařského hlediska brána jako nemoc, ale spíše příznak nemoci či vedlejší projev jiných skrytých potíží, které mohou být vážnější, než by se mohlo zdát.
Bolest zad bývá akutní nebo chronická
- Akutní neboli náhlá bolest rychle odezní a není lékaři dále nijak specifikována.
- Pacient s chronickou bolestí trvající déle než tři měsíce je podroben mnoha testům kvůli vyloučení závažných komplikací a stanovení diagnózy. Zde už není dobré váhat a čekat, až bolest odezní, ale naopak co nejdříve vyhledat odborníka.
Jak se projevují bolesti zad
- Mohou mít charakter mírného pobolívání nebo nepříjemného pocitu až po trvalou úpornou bolest.
- Někdy nebolí samotná záda, ale přichází pocit tahu, skřípnutí, slabosti v končetinách. Je to proto, že drobné degenerativní změny na obratlích nebo v meziobratlových článcích mohou způsobit stlačení příslušného vystupujícího míšního kořene a bolest pak vystřeluje do končetin.
Co ovlivňuje bolesti zad
- Držení těla – záleží na tom, jak člověk sedí, stojí, čte, jí
- Sedavé zaměstnání, práce u počítače
- Nadváha
- Nedostatek pohybu
- Svalová dysbalance, tj. nevyváženost mezi statickými svaly, které se přetěžují a zkracují, a dynamickými svaly, které se nedostatečně používají v pohybech a tedy ochabují
- Poruchy pohybového aparátu, které mají kořeny už v dětství, kdy je dětský organismus nadměrně přetěžován (např. nesprávný sed ve škole, psychická zátěž, výkonnostní sport)
Léčba bolesti zad
Moderní rehabilitace má k dispozici širokou škálu metod. Patří k nim:
- fyzikální terapie (vířivé, perličkové, přísadové či uhličité koupele, masáže, elektroléčba, léčba za pomoci ultrazvuku, laseru, biolampy, magnetoterapie)
- fyzioterapie čili pohybová léčba, s množstvím využití speciálních technik
- hydrokinesiterapie – cvičení v bazénu pod vedením fyzioterapeutky
- manuální medicína (chiropraxe), jež cíleným pohybem uvolní klouby a určité procento pacientů dokáže téměř ve vteřině zbavit jejich bolesti
- farmakoterapie neboli léčba léky – jejich předpisu se u určitých typů bolestí zad nelze vyhnout, protože bez terapie např. zánětu či jimi navozené úlevy by se stav pacienta nezlepšoval
Pomůcky z oblasti ortopedické protetiky – tzv. ortézy – představují zvláštní kapitolu. Těm jednoduchým se lidově říká měkký pás či krční límec, ale ty poskytují jen minimální fyzickou oporu. Po některých operacích či zlomeninách páteře se používají pomůcky s opravdu stabilizující funkcí. Ortézy lze použít i u pacientů, kteří nemají na páteři žádnou tvarovou změnu, ale v určitém období pomohou ošetřit bolestivou část páteře, odlehčit její přetížené místo.
Prevence
- Nejúčinnější je cvičení a sport (nejlépe takový, kde se namáhají obě strany těla současně – bruslení nebo plavání)
- Jako výhodná se ukazuje v současnosti Pilatesova metoda, jóga, power jóga nebo Tai-Chi
- Cviky na posílení zádového svalstva
- Masáže
Vložit komentář