Bolesti páteře u mladé ženy

Otázka

Dobrý den, je mi 23 let. Prosím o přeložení RTG: Plošší lordóza, žebro na Th12 na LS přechodu přechodný L obratel s lumbosakrální asimilací s neoartros. vlevo. Přechod L-S přetížen, sacrum: susp. počínající chondroza L5/S1 (resp. pod přech. obratlem), výška těla normální, krycí plošky hladké. A moc prosím o radu, zda se s tím dá něco dělat, mám velké bolesti, bušení srdce a špatně se mi dýchá, lékaři si mě přehazují jak horký brambor už 3 roky a pořád jsem se ničeho nedočkala, nález na RTG mi našli 1. 10. 2014 moc děkuji. Lenka

Odpověď

Na páteři jsou změny, které by se daly charakterizovat jako mírné oploštění normálního zakřivení páteře (zřejmě bederní, kde jsou také popisovány další změny), počínající lehké artrotické změny, přetížení přechodu mezi bederní páteří a kostí křížovou. Nejde o dramatický nález, podle popisu spíše mírnější změny.

Pokud máte bolesti 3 roky, pak bych vzhledem k věku doporučila vyšetření páteře magnetickou rezonancí, protože na prostém rtg snímku nemusí být všechno vidět, a především si vyžádala vyšetření na revmatologii. Zánětlivá revmatická onemocnění se objeví na rtg většinou až v pokročilejších stadiích a právě pro ně charakteristický začátek v mladém dospělém věku. Nenechte se odradit a vydejte se na revmatologii.