Křeče do nohou u sportovce – seniora

Otázka

Dostávám poslední dobou křeče do nohou, hlavně v ranních hodinách. Je mi 69 let a sportuji. Kde je problém? Moje strava je určitě v pořádku.

Odpověď

Příčin může být vícero. Nejpravděpodobnější je žilní původ. V klidu krev v nohách stagnuje a při současné svalové únavě po sportu může docházet k bolestivým svalovým stahům. Pak může pomoci střídavé koupele v teplé a vlažné vodě – ovšem pokud nemáte varixy (křečové žíly), pak by bylo vhodné vyšetření ultrazvukem, v jakém stavu je oběhový systém ve vašich dolních končetinách. Při akutních potížích je dobré podpořit oběh jemnou masáží, můžete požádat svého lékaře o předpis léku Detralex.

Druhou velmi častou příčinou je nedostatek hořčíku, jehož je v české i zdravé stravě nedostatek. Ten lze doplnit (alespoň dvouměsíční kúrou) jakéhokoli potravního doplňku.

Přetížení svalů sportem – namožené svaly se rády zatínají, i když si to člověk nepřeje, zejména když spí a nevědomky udělá „nepatřičný“ pohyb, zejména prochladlými svaly. V tom případě funguje teplo – nevystrkovat nohy, ale nechat je zabalené do deky.

Ale může se jednat i o projev neuropatie (třeba při cukrovce, ale i bez ní).