Bolesti po operaci páteře

Otázka

Dobrý den, jsem 46letý muž po operaci páteře (spondolist. L4/5, nestabilita páteře, mám v páteři šrouby)a i po této operaci (je to již 1 rok a 3 měsíce) mám neustále potíže a bolesti, které i nadále vystřelují do obou DK, více vpravo. Z RTG po operaci mám napsáno: …cementová výplň v oblasti ploténky L4/5, segment fixován metalickou fixací, v záklonu se L4 posouvá ventr. o 6 mm, páteř se rozvíjí, v předklonu bez posunu obratlů, páteř se nerozvíjí.

Odpověď

Můj operáter mi sdělil, že šrouby drží ve správném postavení, že je vše v pořádku. U jiného neurochirurga jsem se dozvěděl, že se operace nepovedla a pokud mám potíže a bolesti, chtělo by to reoperaci. Kde je pravda? Osobně si myslím, že po fixaci se nic nemá posunovat, posun o 6 mm zde je. Předem Vám děkuji za odpověď popř. radu, jak dále postupovat.

MUDr. Marta Šimůnková:
Podle toho, co píšete, nelze posoudit, kde je pravda. Pokud máte bolesti, pak by to chtělo nové vyšetření a ev. konzultaci (i s rtg a CT snímky) na jiném pracovišti, než jste byl operován, tedy vyžádat si tzv. druhý názor.