Březí samečkové mořských jehel provádějí selektivní potraty

Jen u pár živočichů bývají březí samečci. Američtí vědci nyní zjistili, že samečci mořských jehel dokonce provádějí během březosti potrat. Výsledky jejich výzkumů zveřejnil časopis Nature.

Samčí březost byla zaznamenána u koníčků mořských (Hippocampus guttulatus), jehel zobánkatých (Syngnathus rostellatus) a řasovníků rozedraných (Phycodurus eques), tedy výhradně mořských živočichů. Samičky těchto druhů rybek svá vajíčka při páření ukládají samečkům do jakýchsi vaků, v nichž se pak plody několik týdnů vyvíjejí. Vaky jsou kryté jemnou tkání a obsahují oddělené „přihrádky“ pro každé z vajíček. V tomto vaku se z vajíček potomstvo i líhne.

Badatelé z Texaské univerzity nyní zjistili, že samečkové jehel v období březosti dokážou provést selektivní potrat. Obvykle jde o samičí embrya, která jim připadají méně atraktivní. Šetří tak zdroje pro budoucí reprodukční příležitosti.

Ačkoliv před spářením u těchto druhů dochází k výběru partnera, jsou to ale nakonec právě samečkové, kteří mají poslední slovo při rozhodování o budoucnosti potomstva.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.