Výtažky z papáji jsou podle vědců účinné proti rakovině

Výtažky z listů papáji (Carica papaya) a papájový čaj mají pozoruhodné protirakovinné účinky na celou škálu nádorů. Oznámil to v noci na dnešek výzkumník z Floridské univerzity Nam Dang a jeho kolegové z Japonska, kteří svým zkoumáním potvrdili víru udržovanou v řadě folklórních tradic, píše agentura AFP.

Ve zprávě zveřejněné v časopise Journal of Ethnopharmacology zdokumentovali vědci protirakovinné účinky papáji proti nádorům na děložním čípku, prsu, játrech, plících a slinivce.

Vědci použili extrakt vyrobený ze sušených listů papáji a prokázali, že podporuje produkci klíčových signálních molekul zvaných cytokiny typu Th1, které pomáhají regulovat imunitní systém. To by mohlo vést k terapeutické léčbě, která využívá imunitní systém k boji proti rakovině, uvádí zpráva.

Papája je v mnoha částech světa a především v Asii využívána jako tradiční lék proti celé škále nemocí. Výsledky výzkumu podle Denga odpovídají zkušenostem původních obyvatel v Austrálii i jeho rodném Vietnamu.

Výtažek z papáji nemá žádné toxické účinky na normální buňky, čímž se vyhýbá běžnému vedlejšímu efektu mnoha léků proti rakovině. Vědci vystavili deset různých typů rakovinných buněčných kultur působení extraktu z papájových listů o čtyřech různých koncentracích a měřili účinek po 24 hodinách. U všech kultur papája zpomalila růst nádorů.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.