Britská studie: s nástupem čerstvých lékařů roste úmrtnost

Začátek srpna není v Anglii nejlepší dobou pro naléhavou hospitalizaci. Vyplývá to alespoň ze studie lékařů z londýnské Imperial College, podle níž o šest procent roste úmrtnost první středu v srpnu, kdy do nemocnic v Anglii nastupují čerstvě vystudovaní medici.

Nástup nových lékařů vede v nemocnicích k rozsáhlým organizačním změnám a rotaci dalších lékařů, takže tomuto období se podle BBC někdy přezdívá „smrtící sezona“. Žádná studie však zatím nepotvrdila, že by na tom něco bylo.
Studie Imperial College zveřejněná v odborné revue Public Library of Science One se zaměřuje na asi 300.000 pacientů přijatých v letech 2000 až 2008 na nemocničních pohotovostech první středu v srpnu a poslední středu v červenci. Výzkumníci pak sledovali, jak na tom nemocní byli o týden později. Došli k závěru, že u „srpnových“ pacientů je o šest procent vyšší úmrtnost, což je podle studie „malý, ale zjevný“ nárůst.
Vedoucí studie Paul Aylin připustil, že zatím nelze dát růst úmrtnosti začátkem srpna jasně do souvislosti s nástupem nových lékařů. Jedním z důvodů může podle něj být i to, že vzhledem k personálním změnám nemocnice přijímají jen nejtěžší případy.
„Chtěli jsme zjistit, zda se mění úmrtnost první středu v srpnu, kdy nastupují noví doktoři. Zjistili jsme, že tu existuje zajímavý vzorec a rádi bychom do větších podrobností zjistili, co tento nárůst způsobuje,“ řekl Aylin.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.