Bušení srdce, chvění v těle, pocit na omdlení a celková slabost

Otázka

Dobrý den, před 2 roky se u mne objevily „zvláštní stavy“, bušení srdce, chvění v těle, pocit na omdlení a celková slabost. Navštívila jsem lékaře, všechna interní vyšetření v pořádku. Bylo mi předepsáno magnesium, nedělá mi dobře. Psycholog mi řekl, že na prášky to není a dal mi tryptofan a taky nic moc. Nakonec bylo vše o.k. Po 2 letech se mi „ty stavy“ vrátily, mám je skoro každý den a ve stresu nejsem… Snažím se, ale je to jako bych měla v hlavě brouka, kterého nejde ovládat a je to zničehonic, snažím se něco dělat a nemyslet na to, ale v podvědomí to tam pořád je. Komplikuje mi to život. Měla bych znovu navštívit psychologa? Nemůžu to zvládnout sama? Děkuji.

Odpověď


Pokud jsou všechna interní vyšetření v pořádku, pak se může jednat o panickou poruchu. To na dálku nemohu tvrdit s jistotou, příznaky jsou však velmi typické. Psycholog vám moc nepomůže (ty prášky vám předepsat nesmí). Magnezium a tryptofan jsou spíše pomocné látky, i když užitečné. Nicméně na panickou poruchu jsou slabé. Doporučila bych vám poradit se s psychiatrem. Najděte si na internetu rady prof. Jána Praška (prof. MUDr. Ján Praško), který umí panickou poruchu velmi dobře.

Jako první pomoc pomáhá pomalé hluboké dýchání, relaxace (tu je nutné se naučit), ev. meditace a mindfulnes (je nutné se naučit). Z profesionálního nefarmakologického postupu bývá účinná kognitivně behaviorální terapie.