Češi pijí denně jeden až dva litry tekutin

Většina Češek a Čechů vypije denně jeden až dva litry tekutin. Více než dva litry pije denně 25 procent lidí. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Median. Nejoblíbenějším nealkoholickým nápojem jsou minerálky. 

Jeden až 1,5 litru tekutiny denně vypije 30 procent Čechů, o půl litru více zhruba 34 procent. Méně než jeden litr tekutin vypije denně zhruba 11 procent lidí. 

Správný pitný režim zahrnuje podle lékařů dva až 2,5 litru vody denně, v horku, při těžké fyzické práci či sportu by člověk měl vypít i mnohem víc. Nejlépe je pít vodu z vodovodu a čistou pramenitou vodu, ta má na etiketě uvedeno 150 až 400 miligramů na litr, což je množství rozpuštěných látek. Minerálky, zvláště silně mineralizované, by měly být jen doplňkem pitného režimu. Lidé chronicky nemocní by je měli pít až po konzultaci s lékařem a jen v omezeném množství. 

Češi podle průzkumu preferují minerální vody, v posledním roce je pilo 79 procent z nich. Na druhé příčce oblíbenosti jsou nápoje s colovou příchutí, třetí místo obsadily sirupy. Nejméně oblíbené jsou nápoje v prášku rozpustné ve vodě, během posledních 12 měsíců je ochutnalo 16 procent Čechů. 

„Zajímavostí je, že minerální, pramenité, kojenecké a pitné vody mají v oblibě nynější třicátníci a ochucené nápoje bez ohledu na to, jestli jde o džusy, koly nebo jiné ochucené nápoje, preferuje mládež do 20 let,“ uvedl Median. 

Průzkum se konal průběžně od 12. září 2011 do 1. dubna 2012 a zúčastnilo se jej 7653 lidí.   

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.