Léky s paracetamolem v nadměrné dávce mohou poškodit játra

Léky s paracetamolem mohou poškodit játra, pokud jsou užívány v nadměrném množství nebo v kombinaci s alkoholem, varují lékárníci. Paracetamol je v přípravcích na teplotu a bolest. Podle lékového ústavu je v ČR dostupných 83 různých léčivých přípravků s paracetamolem, z nich 58 ho kombinuje s další účinnou látkou. 

V ČR se loni spotřebovalo přes deset milionů balení léků s paracetamolem a 7,8 milionu balení léků s paracetamolem v kombinaci s další látkou. 

„Nabídka je široká. Lehce se může stát, že pacient bude užívat stejnou látku v různě pojmenovaných lécích, a tak se může jednoduše předávkovat,“ řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. 

Důležité podle něj je nepřekračovat doporučené dávky. I když ale člověk dodrží denní dávku pro konkrétní lék, tak pokud přípravků se stejnou účinnou látkou bere víc, aniž to ví, může se předávkovat. Stejné varování platí pro různé cesty podání, například současné užívání pilulek a čípků. 

Komora podle Krebse podporuje samoléčení pacientů, ale musí mít pravidla. Pacient by se především měl podívat do příbalového letáku, jaké účinné látky lék obsahuje. 

„Nejlepší je poradit se už při nákupu v lékárně,“ řekl Krebs. Lékárník rovnou ověří, zda pacient nemá víc přípravků se stejnou účinnou látkou. Posoudí vhodnost léku podle jeho zdravotního stavu a dalších užívaných léků. Vysvětlí mu také správné dávkování. 

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) je paracetamol při užívání doporučených dávek bezpečný. Při výrazném překročení může poškodit játra a způsobit jejich akutní selhání, jedno takové hlášení má SÚKL z roku 2007, kdy byly hlášeny celkem tři případy nežádoucích účinků. V roce 2008 byly dva hlášené případy, šlo o horečku a střevní obtíže, a v roce 2011 bylo devět hlášených případů, hlavně vyrážka, zarudnutí kůže, otok v obličeji, zvracení, bolest hlavy, zácpa a spavost. 

Evropské státy diskutují o tom, aby přípravky s paracetamolem byly na recept. V ČR jsou ve volném prodeji. 

Expertní výbor německého Spolkového institutu pro léčiva a zdravotnické prostředky (obdoba SÚKL), podle webu českých lékárníků chce, aby běžná analgetika a antipyretika byla volně jen v malém balení na čtyři dny. Jde o léky s kyselinou acetylsalicylovou, diklofenak, naproxen a ibuprofen. Bez receptu jsou v Německu balení paracetamolu do deseti gramů, větší jsou od dubna 2009 pouze na recept. 

Maximální denní dávka pro dospělého jsou čtyři gramy, maximální jednotlivá dávka jeden gram, při tělesné hmotnosti pod 60 kilogramů jen 500 miligramů. Odstup mezi dávkami musí být nejméně čtyři hodiny. Při dlouhodobém podávání by dávka neměla překročit 2,5 gramu za den. 

Při překročení vzniká v těle vedlejší produkt NAPQI, který napadá játra. Například v Británii není nejčastější příčinou selhání jater alkohol, ale právě paracetamol.  

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.