Češi snědí za rok více zmrzliny než ryb

A přitom konzumace sladkovodních ryb přináší prokazatelné zdravotní benefity. Například pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Český spotřebitel tohoto vlivu ale nevyužívá, s výjimkou Vánoc se sladkovodní ryby v našich jídelníčcích objevují spíše sporadicky. Každý Čech sní v průměru ročně pouhých 1,5 kg těchto ryb, což je alarmující (v EU je tento průměr více než 5 kg).

Na co poukázal výzkum

Doc. MUDr. Petr Petr, Ph.D. z Českých Budějovic se svým týmem provádí dlouhodobý výzkum právě na souvislost mezi konzumací masa sladkovodních ryb a hladinou cholesterolu v krvi.  „Zjistili jsme, že průměrná hodnota cholesterolu v plazmě u osob v Jižních Čechách je poměrně vysoko nad konvenčními normály, přičemž alarmující je zejména zjištění, že lze prokázat meziroční vzestup cholesterolu u mužů i žen“. Tato skupina odborníků se proto rozhodla podávat strávníkům v hromadných stravovacích zařízeních (vysokoškolské menzy, jídelny v domovech pro seniory aj.) několikrát týdně pokrmy ze sladkovodních ryb a následně měřit vývoj hladiny cholesterolu u těchto osob.

Výsledky výzkumu jsou velmi slibné

„Zdá se, že se nám podařilo zastihnout velmi příznivé tendence, a sice snižování hodnot celkového cholesterolu a zvyšování hodnot příznivé formy cholesterolu u cílových osob. Zejména máme velkou radost z toho, že nejen mladí lidé, vysokoškolští studenti, ale i senioři, žijící v domově pro seniory, mají o rybí maso ve svém jídelníčku až překvapivě velký zájem. Zdá se nám, na základě výsledků našich šetření prováděných v roce 2008, že pro velkou část naší populace by nebylo problémem mít „ na talíři“ rybu dvakrát až třikrát týdně! To by bylo samozřejmě nesmírně závažné a potenciálně velmi příznivé“, hodnotí dosavadní zjištění doc. Petr.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.