Přispívá to k obezitě a zvyšuje kazivost zubů již u předškoláků. Průzkum společnosti GfK ukázal, že přes 60 procent nealkoholických nápojů, které kupují rodiny s dětmi od tří do 14 let, je slazeno, z nich třetina je sycena. Řada nápojů obsahuje konzervační látky, barviva a aromata, které mohou vyvolat alergii. Pediatři i zubaři radí dávat dětem čistou vodu, neslazené ovocné čaje a od tří let i minerálky.
„Výsledky průzkumu jsou šokující a vysvětlují částečně poznatky pediatrů o vzestupu obezity, alergií a zvýšené kazivosti zubů,“ řekla dietoložka Kateřina Cajthamlová. Vliv sladkých nápojů na vyšší kazivost zubů potvrdil prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. Na souvislost s výskytem alergií poukázal dětský lékař Milan Kudyn.
„Děti by si neměly zvykat na sladké nápoje, doporučuji ředit, nebo dávat neslazené ovocné a bylinkové čaje,“ řekl Kudyn. Podle něj nejsou vzácné případy, kdy dítě po barvených limonádách má vyrážku, může ji mít ale také po džusu z čerstvého ovoce. Proto se má džus ředit. „Každé dítě je jiné, rodiče si musejí vytipovat, co jejich potomku vyhovuje,“ řekl.
Cajthamlová uvedla, že půl litru slazeného nápoje obsahuje stejně cukru jako půl tabulky čokolády nebo šest až 12 kostek cukru. Dítě navyklé na tyto cukerné roztoky nechce ovoce, přijde mu ve srovnání se sladkou limonádou kyselé. Přichází tím o významný zdroj vitamínu C.
Místo slazených sycených nápojů doporučila kupovat nápoje s vysokým podílem ovoce, ideální jsou podle ní stoprocentní ovocné džusy a nektary, musejí se ale zředit vodou. „Neobsahují umělá sladidla a konzervační látky a je v nich významný podíl vitamínu C, který v některých rodinách může představovat často jediný zdroj tohoto vitamínu ze stravy,“ vysvětlila.
Prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek řekl, že džusy vedle cukrů obsahují také kyseliny. Nadměrné požívání džusů vede podle něj nejen ke kazivosti, ale i ke vzniku erozí, tedy naleptání skloviny. „V zemích, kde je vysoká spotřeba džusů, je to častá obtíž. Pokud mohu něco doporučit, pak čistou vodu,“ shrnul Pekárek.
Ideální pitný režim by podle Cajthamlové měla tvořit z poloviny čistá voda, ze čtvrtiny ředěné stoprocentní džusy a nektary, zhruba 20 procent neslazené ovocné a jiné čaje a zbytek mohou být přírodní a minerální vody, z nichž organismus získá potřebné minerální látky.
Vložit komentář