Co dělat se zvýšeným cholesterolem

Otázka

Při preventivní prohlídce mi byl naměřen cholesterol 7,28 a tuky v krvi 2,91. Je mi 48 let a vážím 63kg.  Co s tím mohu udělat, aby se mi hodnoty snížily? Děkuji za odpověď.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Podle uvedeného nevím, o jaký typ cholesterolu šlo, jaký je podíl LDL k HDL cholesterolu, jaké „tuky“ v krvi máte na mysli  – je jich také hodně typů, ani k jaké výšce se vztahuje vaše hmotnost. Proto nemohu zhodnotit, jakou léčebnou strategii váš lékař doporučí.

Obecně řečeno, celkový cholesterol (hodnota by měla být do 5,2) lze snížit dietními opatřeními (vyloučit veškerý „viditelný“ živočišný tuk, tj. sádlo, máslo, šlehačka, zařadit do jídelníčku více vlákniny, tedy ovoce, zeleniny, celozrnného pečiva) a přidat fyzickou aktivitu (minimálně třikrát týdně 40 minut aerobní aktivity, při které stoupne tepová frekvence mírně nad 120 tepů/min).

Pokud se při tomto režimu hodnoty nesníží, případně, jsou-li přítomny další rizikové faktory (zvýšený krevní tlak, větší obvod pasu – u žen nad 88 cm, u mužů nad 102 cm), pak jde o tzv. metabolický syndrom, který představuje zvýšené riziko srdečně-cévních onemocnění. Proto se dříve přistupuje k tzv. hypolipidemické léčbě léky, které snižují hladiny tuků v krvi (tzv. statiny nebo fibráty).