Leksellův gama nůž

Deset tisíc operací na Leksellově gama noži

Maximálně šetrná miniinvazivní léčba chorobných ložisek nacházejících se v mozku. To je zásadní přínos Leksellova gama nože, který v Nemocnici Na Homolce funguje už 17 let. Leksellův gama nůž je bezesporu jedním ze symbolů změn, ke kterým v ČR došlo po listopadu 1989. Přístroj zakoupila Nadace Charty 77 z peněz vybraných mezi občany tehdejšího Československa v rámci humanitární sbírky na „Konto Míša“. Tato nadace je také jeho vlastníkem.

První pacient byl novou metodou „operován“ 26. října 1992

Na začátku se objevily pochybnosti, zda bude taková technologie dostatečně využita. Nyní je jasné, že se na tehdejší dobu astronomická investice cca 100 milionů Kč vyplatila – každoročně je Leksellovým gama nožem ošetřeno cca 800 pacientů a během května 2009 zde bude proveden již desetitisící léčebný zákrok.

„Počty léčených pacientů jednoznačně řadí pražské pracoviště mezi nejvytíženější na světě. Pracoviště Leksellova gama nože v Nemocnici Na Homolce je světovou odbornou veřejností vnímáno jako špičkové – nové týmy v Americe či Asii jsou zaškolovány českými odborníky, v klíčových studiích jsou využívány české soubory nemocných, české zkušenosti jsou používány pro sestavování mezinárodních návodů pro používání radiochirurgie,“ komentuje významné výročí ředitel Nemocnice Na Homolce MUDr. Vladimír Dbalý, MBA.

Okruh indikací se neustále rozšiřuje

Leksellův gama nůž lze využít k cílené radiační léčbě, tedy k místnímu ozáření ložiska, u více než 30 diagnóz, především nitrolebních zhoubných i nezhoubných nádorů, cévních abnormalit a k ovlivnění některých funkčních onemocnění centrální nervové soustavy. Ty vedou k poruchám hybnosti (například u Parkinsonovy nemoci), neztišitelným bolestem a určitým psychickým poruchám. S rozvojem medicíny se okruh indikací pro léčbu gama nožem neustále rozšiřuje. Přístroj se využívá také při léčbě očních onemocnění, zejména očních nádorů, ale prověřuje se také účinnost radiochirurgie při léčbě pokročilého očního glaukomu.

Miniinvazivní léčba na gama noži v mnoha případech nahradí riskantní otevřenou operaci anebo umožní vyléčit pacienty, u nichž otevřená operace vůbec není možná. Asi ve 20-30 % je léčba gama nožem použita v kombinaci s jiným léčebným postupem, kde by samotná operace buď nevedla k úplnému vyléčení, anebo je kombinovaný postup pro pacienta bezpečnější.

Polští pacienti se o gama noži dozvídají na chatu

Část nemocných přichází ze zahraničí, například díky Nadaci Charty 77 mají k této léčbě přístup pacienti z Ukrajiny – ročně je zdarma léčeno deset dětí a deset dospělých za zvýhodněných podmínek. „Zajímavým fenoménem je zájem polských pacientů s diagnózou neurinomu akustiku (nádoru sluchového nervu). Ošetříme zde přibližně jednoho takového nemocného týdně. Nejde o žádný organizovaný program, informace o nás se mezi nimi šíří prostřednictvím internetového chatu. Tuto léčbu si hradí sami a já si takové ochoty investovat do zdraví opravdu vážím,“ říká doc. MUDr. Roman Liščák, CSc., primář Oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce.

I když byl původní přístroj již několikrát modernizován, přece jen je čas nahradit jej novým zařízením. „Věříme, že by k výměně za model poslední generace mohlo dojít ještě letos. Z odborného hlediska by to znamenalo krok vpřed,“ uvádí primář Liščák.

Na světě jej nyní v provozu cca 266 gama nožů, z toho kolem 33 v Evropě. Česká republika byla první z východoevropských postkomunistických zemí, které léčbu Leksellovým gama nožem nabízely.

Co to je Leksellův gama nůž

U jeho zrodu stál švédský lékař a profesor neurochirurgie v univerzitní nemocnici Karolinska Institutet ve Stockholmu Lars Leksell.

Léčba Leksellovým gama nožem je založena na ozařování nemocného místa v hlavě za pomoci velice přesně zacílených gama paprsků. Léčebný výkon se obejde bez otevření lebky, bez přímé manipulace s mozkovými strukturami, jde tedy o metodu maximálně šetrnou. Zdrojem záření (gama paprsků, po nichž dostal přístroj své jméno) je izotop kobaltu Co60. Hlava pacienta je při zákroku fixována v helmě (polosféře), v níž je umístěno 201 kobaltových zářičů. Jejich paprsky se protínají v jediném průsečíku – jsou zacíleny do místa, kde se nachází chorobné ložisko. Jednotlivé paprsky jsou natolik slabé, že nemohou poškodit okolní mozkovou tkáň. V místě jejich soustředění se však daří docílit dávky schopné vyvolat hojivý proces.

K zaměření chorobného ložiska je třeba jej co nejpřesněji diagnostikovat zobrazovacími metodami. K tomu lékaři využívají magnetickou rezonanci, angiografii a počítačovou tomografii. Léčba gama nožem může být u většiny diagnóz provedena ambulantně. Pokud je pacient z větší vzdálenosti, na plánovanou léčbu gama nožem nastupuje den před léčbou a druhý den po ozáření bývá obvykle propuštěn do domácího ošetření, anebo přeložen do zdravotnického zařízení, odkud přijel. Na rozdíl od klasické operace není po léčbě gama nožem nutná rekonvalescence a je ihned schopen pokračovat v životním stylu, který měl před léčbou. Výsledek radiochirurgické léčby však není patrný hned po výkonu, projeví se až s odstupem několika měsíců nebo i roků. Proto musí pacienti po výkonu docházet na pravidelné kontroly na Oddělení stereotaktické a radiační neurochirurgie Nemocnice Na Homolce, kde je gama nůž umístěn, anebo jsou kontroly prováděny jejich místními ošetřujícími lékaři v součinnosti s Nemocnicí Na Homolce.

Foto – zdroj: www.homolka.cz

7 komentářů “Deset tisíc operací na Leksellově gama noži”

 1. Stránská Hana 5.3.2016 15:19

  Dobrý den,mám nález 8/14 epi parox ,10/14 parc.resekce LGG F sin-AWAKE-doc.Netuka histologie .fibrilární astrocytom,IDH1+ nyní progrese objemu nádoru v inzule,mírné sycení po kl.
  Zajímalo by mne zda-li by byl vhodný gama nůž.

 2. Dobrý večer . Chtela bych poprosit o vysvětlení a Váš názor na závažnost mého nálezu celé páteře. CT LS páteře.Stp. fixaci v et. L3/4 stp.náhradě disků v této etáži zlomený šroub v S1 neprominuje do PK. Retrolisteza L2 o 4mm.Přìtomny výrazné spondylartroticke změny na facetových kloubech L2-S1 osteochondrózy disků s ventrolat. i dozsalnimy osteofity v et. L2/3, L5/S1 pritomen vakuový fenomén. V ploténce L5/S1 přítomen vakuový fenomén. Foraminostenozy L5/S1bilat.produkt.zmenami na facet.kloubech. Parciální foraminostenozy i v et. L4/5 bilat.Drobné dorsomediální až bilat.foraminální protruze disků do vel.3 mm L4-S1 a L1-3,, Nález MR vyšetření C páteře osteochondróza C4-5, C5-6, C6-7, spondyatróza, mícha bez komprese. Th páteře. spondyatróza. a osteochondróza střední 1/3 kyfózy, dozrání osteofit. Th 10/11vlevo.Po stabilizaci LS páteře jsem upadla a šrouby mi byly vytaženy. Po roce jsem podstoupila další operaci etážie L3/4 . Neustále trpim nesnesitelnými bolestmi celé páteře. hlavy, závratěmi a brnění koncetin i přes užívání opiat..infuzní léčby 2x ročně za hospital. V lednu provedena série kaudalních bloků.Navíc užívám ještě několik Paralenů denně..3roky mám na tlumení. bolesti voperován neurostimulátor v LS páteři. Pro nízký efekt zvažováno vyndání přístroje. Zatím. jsem v plném ID. příští týden přezkoumání u komise. Moc děkuji za vysvětlení mého nálezu.
  Zdravim Jana

 3. Michaela-redaktorka 22.3.2016 8:56

  Prosím, abyste se s osobními a konkrétními dotazy obraceli na naší poradnu, kde vám je k dispozici erudovaná paní doktorka. http://www.hledamzdravi.cz/poradna

 4. Tyllová 14.11.2019 22:41

  Zajimalo by mě, zda zákrok provedený gama nožem hradí zdravotní pojišťovna, nebo si musí pacient operaci hradit sám. Kolik to stojí?
  Děkuji.
  JT

 5. Dobrý den mam velky meningeom v oblasti praveho spanku o velikosti 68x60x50mm nador mi vytlačuje očni bulvu.Předběžně jsem objednaná na operaci někdy v květnu myslite že by pro mě byla možná lečba gsma nožem .Děkuji

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.