České děti jsou premianti v kouření, vyplývá z průzkumu OECD

České děti patří do absolutní světové špičky v množství vykouřených cigaret. Uvedly to Lidové noviny (LN) s odvoláním na aktuálně zveřejněný průzkum Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Například celkem 23 procent českých dívek ve věku patnácti let pravidelně kouří. Podle této studie, která vychází ze sběru dat v letech 2005 až 2006, je tak v Česku nejvíce mladistvých kuřaček hned po Rakousku, napsaly LN. Mezi chlapci ve stejném věku obsadila Česká republika s 20 procenty kuřáků čtvrtou příčku. Třeba ve Švédku či USA kouří třikrát méně dětí než v České republice.
„Dlouhodobě se v podobných žebříčcích umisťujeme na předních místech. Je to dáno celkovou atmosférou ve společnosti, která kouření u mladistvých stále nepovažuje za dostatečně vážný problém,“ citoval deník předsedu Ligy proti rakovině Zdeňka Dienstbiera. Regulace tabákové reklamy stejně jako další restriktivní kroky podle něj situaci nezachrání.
Podle Hany Sovinové ze Státního zdravotního ústavu je dobrou zprávou to, že počet dětských kuřáků začíná přece jen mírně klesat. „Vrchol byl v roce 2002, kdy v Česku pravidelně kouřilo přes 30 procent patnáctiletých dívek a 29 procent chlapců,“ uvedla v LN.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.