MfD: Vyšetření na nádor střeva pro lidi nad 50 zdarma každý rok

Lidé starší padesáti let si budou moci každoročně nechat bezplatně zjistit, zda nemají rakovinu tlustého střeva či konečníku. Informovala o tom Mladá fronta Dnes (MfD). Dosud hradí pojišťovny testy na přítomnost krve ve stolici jen jednou za dva roky.

Od 1. července to umožní změna financování prevence těchto nádorových onemocnění, k níž podle MfD ministerstvo zdravotnictví přiměly nelichotivé statistiky – Česko drží světový primát v rakovině střeva u mužů.
„Jednak se změní financování těchto screeningových programů, a také přibude lékařů, kteří budou lidem testy nabízet,“ citovala MfD odstupující ministryni zdravotnictví Danielu Filipiovou.
Pojišťovny by navíc podle deníku měly nově klást důraz i na kolonoskopii, tedy vyšetření střeva. „Vyšetří vás, kdykoliv si řeknete,“ uvedla v MfD onkoložka Vladimíra Stáhalová.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.