Cvičení prý může padesátníkům prodloužit život i o dva roky

Tělesné cvičení může pomoci mužům po padesátce, aby žili o dva roky déle než jejich pasivní vrstevníci. Stejný efekt přinese fyzická aktivita, i když se s ní začne až v padesáti letech. Vyplývá to z výzkumu vědců z univerzity ve švédské Uppsale, který vyšel v posledním čísle odborné revue British Medical Journal.

Podle výzkumu má fyzická aktivita mužů v této věkové kategorii na jejich průměrný věk stejný efekt, jako když přestanou kouřit.
Švédští vědci zkoumali v letech 1970 až 1973 fyzickou aktivitu 2295 padesátiletých mužů. Pak zkoumali jejich zdravotní stav, když dosáhli věku 60, 70, 77 a 82 let.
Sledované rozdělili do tří skupin. Velmi aktivní jsou podle nich sledovaní, kteří se týdně věnují aspoň tři hodiny sportu nebo „intenzivnímu zahradničení“. Mírně aktivní jsou ti, kteří několik hodin týdně chodí na procházky nebo jezdí na kole. Zbytek sledovaných dával přednost sedavému odpočinku.
Muži s velkou fyzickou aktivitou mezi padesátkou a šedesátkou se pak v průměru dožívali o 2,3 roku více, než jejich pasivní vrstevníci a o 1,1 roku déle než mírně aktivní muži. Stejných výsledků dosahovali muži, kteří se začali věnovat sportu až po padesátce, i ti, kteří cvičili již před tím.
„Zvýšení fyzické aktivity má stejný vliv na snížení úmrtnosti jako přestat kouřit,“ uvedla vedoucí projektu Liisa Bybergová.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.