V Itálii byl vyvinut invalidní vozík ovladatelný myslí

Italští vědci vyvinuli kolečkové křeslo pro invalidy, jehož pohyb je možné řídit zasíláním mozkových signálů do počítače. Sdělil to polytechnický ústav v severoitalském Miláně.

Vytvořit nový systém trvalo laboratoři pro umělou inteligenci a robotiku při polytechnickém ústavu tři roky. Podle italských vědců by cena takového invalidního vozíku měla být jen o 10 procent vyšší, než je cena klasického motorizovaného kolečkového křesla.
První kontakty s podniky podle člena vývojového týmu Mattea Matteucciho naznačily, že na trhu by se první podobné vozíky mohly objevit za pět až deset let.
Vysvětlil, že osoba má na vozíku obrazovku, na které vidí nabídky předvybraných míst jako například kuchyně, pokoj, koupelna. Několikavteřinovým soustředěním na jméno jedné z nabídek vysílá uživatel mozkový signál počítači vozíku a ten ho řídí k vytčenému cíly. Dvě laserová zařízení přitom odhalují případné překážky v cestě.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.