U třetiny pacientů se zjistí chronické onemocnění ledvin pozdě

Až u třetiny pacientů je chronické onemocnění ledvin zjištěno, teprve když jim ledviny selžou a oni se neobejdou bez dialýzy. Světový den ledvin 12. března proto zaměří pozornost na nemoci ledvin, jejich včasný záchyt, prevenci a léčbu. Sdělil to předseda České nadace pro nemoci ledvin profesor Vladimír Tesař.

Uvedl, že zhruba pět procent obyvatel Česka má významně sníženou filtrační funkci ledvin, nejčastěji v důsledku cukrovky, vysokého tlaku nebo poruchy prokrvení ledvin. „Tito lidé jsou více ohroženi infarktem a mrtvicí a také selháním ledvin, které vyžaduje léčbu dialýzou či transplantaci,“ upozornil. Většina pacientů s chronickým onemocněním ledvin se podle Tesaře selhání ale nedožije, protože umírají předčasně na nemoci srdce a cév.
Dialýzou či transplantací se podle něj léčí méně než desetina procenta obyvatel, náklady na tuto léčbu ale představují několik procent celkových nákladů na zdravotní péči. Se stárnutím populace a přibýváním lidí s cukrovkou budou náklady na dialýzu dále stoupat, uvedl Tesař.
Na chronické selhání ledvin ukazuje přítomnost bílkovin v moči a zvýšené hladiny kreatininu v krvi, z nichž se dá vypočítat filtrační funkce ledvin. Odhalit chronické onemocnění ledvin tímto vyšetřením včas je snadné, přesto u většiny pacientů zůstává nemoc neodhalena.
Screening by se podle Tesaře tedy měl soustředit na nemocné s vysokým rizikem chronického onemocnění ledvin, což jsou lidé s cukrovkou a vysokým tlakem, obézní, kuřáci, lidé nad 50 let a členové rodin, kde se už selhání ledvin vyskytlo.
U pacientů s chronickým onemocněním ledvin lze selhání ledvin předejít, když se podaří snížit jim krevní tlak, užívají lék na omezení úniku bílkovin močí, kontroluje se jim hladina krevního cukru a tuku, zbaví se nadbytečných kilogramů a přestanou kouřit.
Při příležitosti Světového dne ledvin mohou zájemci přijít ve čtvrtek 12. března dopoledne do odběrového centra Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky v přízemí domu na pražském Karlově náměstí 32. Mohou si tam nechat zdarma vyšetřit funkci ledvin a ověřit si, zda je nemají poškozené.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.