Vleklé a opakované intimní potíže

Otázka

Jsem pracovně v Anglii a už asi rok mě trápí neustálé pálení při močení, pálení pochvy a výtok. Byla jsem vyšetřena na sexuálně přenosné choroby, ale všechny testy byly negativní. Měla jsem kvasinkovou infekci léčenou jak čípky a mastičkami, pak 3 měsíce Fluconazolem a různými antibiotiky. Dvakrát mi dělali vzorky na URL a našly se přemnožené bakterie enterococus faecalis.

Odpověď

Po léčbě Macmironem čípky byly obtíže o něco lepší, ale nepřestaly. Znovu jsem se léčila s kvasinkami, potíže přetrvávaly. Naposledy v prosinci loňského roku se opět přihlásily bakterie enterococus faecalis. Doslala jsem Furantoin na tři týdny a nějaké čípky. Po této léčbě se mé potíže znovu zhoršily, mám hustý výtok, pálení, vůbec si nevím rady, zkouším Wobenzym, vaginální čípky. Byla jsem na jedné klinice, po vyšetření jsem dostala Metronidazol a Azithromycin, vyšetření bylo dost bolestivé. Stav se zlepšil, ale po menstruaci jsem měla zase výtok a pálení. Zkusila jsem vzít Fluconazol tablety, stav přetrvává, zkouším výplachy a Fermalac vaginal – s nulovým efektem. Všechny výsledky mám negativní, jsem z toho dost zoufalá. S přítelem jsme se vzdali sexu, je pro mě bolestivý a nepříjemný. Partner byl vyšetřen na URL už před rokem a u něj je vše v pořádku. V Anglii je odlišný systém zdravotnictví než u nás, tam nemá každá žena svého gynekologa, je to komplikované. Prosím vás o radu.

MUDr. Marta Šimůnková:
Chápu, že Vás opakované potíže trápí. Zásadní problém bude zřejmě v tom, že vaše léčba nemá systém.
Základním principem je, že u vaginálních infekcí se vždy musí léčit současně oba partneři (i když muž nemá žádné příznaky, je nositelem infekce, kterou jste mu předala a po vašem vyléčení si ji „vezmete zpět“ – říká se tomu ping-pong efekt). Po dobu léčby je nutné zachovávat sexuální abstinenci.
Výtoky – záněty pochvy mohou být vyvolány mnoha mikroorganismy. Téměř vždy jde o důsledek porušeného prostředí v pochvě.  Tam normálně žijí „hodné“ bakterie, které brání uchycení těch „zlých“ (podrobněji najdete například na stránkách www.jenamazol.cz – kde jsou i další rady ohledně intimní hygieny a prevence).
Když v důsledku užívání antibiotik, alergie, chemického dráždění, ale třeba i obyčejných „výplachů“ dojde k porušení rovnováhy poševního prostředí, je usnadněn průnik infekce a potíže s tím spojené.
Současně, opakují-li se tak často, bylo by vhodné celkové vyšetření.
Optimální by bylo, udělat si dovolenou a přijet do Čech za svým lékařem. Zatím zkuste oba najednou léčbu volně prodejným přípravkem (asi s účinnou látkou clotrimazol – v ČR Jenamazol, Canesten) po dobu 5 dnů. Po ní by bylo dobré zavádět týden Fermalac vaginal a sex zkusit až po této léčbě.  Nepoužívejte žádná mýdla, gely, ani jinou intimní kosmetiku, pouze se sprchujte, nechoďte do bazénu, sauny… Neprovádějte žádný výplach. Pokud se stav neupraví, pak vám pomůže jen dobrý český gynekolog.