Dobrý den, je mi 40 let a chtěla bych se zeptat na problémy spojené s děložním čípkem. Před rokem jsem měla špatné výsledky stěrů, paní doktorka mi říkala, že jsou tři stupně a já měla ten nejtěžší, podstoupila jsem tedy seřezání čípku, vzorek se poslal na histologii a dle histologie bylo vše v pořádku. Při další kontrole za půl roku to bylo taky ok, a teď po roce byly výsledky zase špatné. Znovu jsem byla před týdnem na seřezání, a teď čekám na výsledky. Můj první dotaz se týká stavu po tomto zákroku… už si nevzpomínám, jak to probíhalo minule, ale tentokrát ani tak nešpiním, jako mám spíš hodně velký výtok.
Vždycky úplně cítím, jak to ze mě hrkne jako při měsíčkách, ale není to krev…je to týden po zákroku normální? Na kontrolu jdu až za další týden, tak nevím, jestli to počká, nebo mám jít dřív. Druhý dotaz se týká odstranění dělohy. Paní doktorka mi vzhledem k opakovaným problémům navrhla tuto variantu. Chtěla bych se zeptat, jestli v případě, že by tentokrát výsledky dopadly špatně, tak odstranění dělohy by tento problém vyřešilo bez případných chemoterapií apod.? A naopak v případě, že výsledky dopadnou dobře…je lepší odstranění podstoupit jen pro jistotu?
MUDr. Marta Šimůnková:
Výtok po zákroku je v podstatě normální, neměl by příliš zapáchat. Pokud nemáte teplotu a bolesti (známky zánětu), tak to s největší pravděpodobností počká. Odstranění dělohy „pro jistotu“ nic nevyřeší. Spíše jste opakovaně infikována lidským papilomavirem rizikového typu. Existují výzkumy, které prokazují význam očkování jako prevence opakování infekce (u žen do 42 let). Všechno rozhodnou výsledky, pokud budou v pořádku, uvažovala bych o očkování, pokud ne, pak to bude záležet na jejich charakteru. Podle toho se bude odvíjet další léčba.