Dlouhodobé bolesti zad

Otázka

Dobrý den, trpím dlouhodobými bolestmi zad, lépe řečeno v bederní části, bolest mi jde do zadku a stehna a teď i kolem lopatky. Bolesti jsou hlavně v klidu ve večerních hodinách a v noci. Tyhle větší potíže mám cca od září a v říjnu jsem ležela v nemocnici na neurologii na kapačkách, které mi vůbec nepomohly a byla jsem propuštěna domu s léky jako je Gordius a Novalgin, oboje bez účinku a bolesti mám stále. Nemohu vůbec spát, bolesti jsou opravdu velké. Při mém naléhání mi byla provedena magnetická rezonance s nálezem: Protruze meziobratlových plotének L4-5 a L5-S1 s iritací kořene L4 vpravo a L5 vlevo intraforaminalne. Spondylatroticke změny. Hemangiom v obratlovém těle L2, hemangiom v obratlovém těle th 5. Jen chci dodat že cca před rokem možná i dříve jsem měla pozitivní HLA B27 ale MRI negativní. Dotaz na vás je: Je možné že se může jednat o Bechtěrevu nemoc? Lékaři mě neustále dávají léky, které mi nepomáhají, z nevyspání jsem už unavená. Od 2011 mám diagnostikovanou roztroušenou sklerózou, biologická léčba Aubagio. Děkuji za Vaši odpověď.

Odpověď

Léky, které jste dostala vám pomoci nemohou, ani kapačky. Nález, který jste poslala svědčí o bolestivém útlaku nervů při výstupu z páteře a pro degenerativní změny bederní páteře, bolet mohou i hemangiomy v obratlových tělech. Bolesti může způsobit i postižení nervů při roztroušené skleróze.

Nález na MRI pro Bechtěreva nesvědčí, B 27 je celoživotní nález a jednak je pozitivní jen u části nemocných a často se vyskytuje i u zdravých. Zánětlivé změny (Bechtěreva) by prokázalo nebo vyloučilo radionuklidové vyšetření (oddělení nukleární medicíny, scan páteře). I když se autoimunitní onemocnění ráda sdružují a RS i Bechtěrev jsou autoimunity. Na dálku to nerozhodnu.
Nevím, odkud jste, ale vyhledejte centrum nebo ambulanci pro léčbu chronické bolesti, jsou i jiné způsoby, jak bolest mírnit.

V každém případě by byla vhodná šetrná rehabilitace, která by uvolnila a protáhla svaly kolem páteře. Vést by ji měl lékař – fyzioterapeut.