Dlouhotrvající záněty HCD, bulky po těle

Otázka

Dobrý den, je mi 29 let. Mám dva roky rýmu, bolest v krku a zánět horních cest dýchacích stále se vracející. Před půl rokem mi zvláštně začaly mravenčit nohy a nyní cítím bolest v tříslech, kde mám 2 malinké, cca 0,5 cm bulky. Tvrdou bulku mám také na krku pod čelistí a to již více než 3 měsíce a jednu, cca 1cm také na předloktí. Byla jsem na testech na krev, nemám infekční mononukleózu, jak říkala paní doktorka, ale dál z testů nic nevím, kromě mírně zvýšeného množství monocytů.

Odpověď

Devět let beru citalopram na panickou posttraumatickou poruchu. Poraďte mi, prosím, jak se zbavit neustále se opakující rýmy a zánětu horních cest dýchacích. Hodně cestuju, alespoň 1x do měsíce letadlem a stále jsem v autě. Bojím se, že mám nějakou vážnou nemoc a nevím, co z příznaků už si namlouvám a co je pravda. Bulky určitě a vracející se záněty HCD též. Moc děkuji.

MUDr. Marta Šimůnková:
Na dálku a bez vyšetření a bez znalosti výsledků již absolvovaných vyšetření vám mnoho konkrétního nemohu poradit. Optimální by bylo vyhledat imunologickou ambulanci. Obojí – jak zvětšené uzliny, tak i přetrvávající rýma a záněty HCD mohou mít původ v „chybě“ imunitního systému. Pro to by svědčila i posttraumatická stresová porucha. Porucha metabolismu neurotransmiterů bývá velmi často spojena s funkční poruchou imunitního systému.