Do kdy brát antikoncepci?

Otázka

Dobrý den, mojí mamince bude v září 52 let, stále ještě bere antikoncepci, což nám přijde divné v tomto věku, když se maminka asi před rokem u své gynekoložky zeptala, kdy už bude v přechodu, ta odpověděla takto, blížíte se k tomu dlouhými mílovými kroky. Maminka krvácí hodně slabě, spíše špinění, a ještě ke všemu se maminka léčí s vysokým krevním tlakem. Prosím poraďte, zda je ta antikoncepce normální a jak žena pozná, že je v přechodu, když bere antikoncepci? Návaly maminky nemá, moc děkujeme, hezký den přeje Vlaďka

Odpověď

 

To je milý dotaz! Nízkodávková antikoncepce je v 52 letech v pořádku. Díky tomu maminka nemá klimakterické příznaky, které předcházejí poslední menstruační krvácení o několik let. Správná antikoncepce ji „převede“ přes přechod. Je ale důležité, aby byl krevní tlak správně léčen (aby byl pod 140/90). Díky estrogenům v antikoncepci se zabrání úbytku kostní hmoty (prevence osteoporózy), úbytku vaziva, antikoncepce má ochranný vliv před rakovinou vaječníků a rakovinou tlustého střeva. Je však nutné hlídat prsa – chodit na mamografii.

Krvácení (pseudomenstruace) je vyvoláno poklesem hormonů (pauza v užívání). Přechod se pak pozná podle zvýšené hladiny FSH (folikulostimulační hormon), ale po vysazení antikoncepce.

V současnosti se doporučuje dávat nízkodávkovou antikoncepci až přes období přechodu (místo hormonální substituční terapie), pokud to žena snáší. „Vedlejším“ účinkem je pomalejší stárnutí (pleti, méně vrásek, pomalejší úbytek svalstva) a absence nepříjemného klimakterického syndromu.