EPO asi pomáhá předčasně narozeným

Látka erytropoetin neboli EPO, která se často užívá jako doping ve vrcholovém sportu, zřejmě pomáhá předčasně narozeným dětem k lepšímu životu. Podle agentury DPA na to přišli dětští doktoři z německého Hannoveru.

Extrémně malí novorozenci, kteří tento prostředek na léčbu chudokrevnosti dostali, byli pak méně postiženi krvácením do mozku. Navíc byly tyto děti inteligentnější než ty, kterým EPO lékaři nepodávali.

Dětští lékaři a psychologové prováděli dlouhodobou studii. Nejprve v letech 1993 až 1998 zkoumali 200 novorozeňat, která při narození nevážila ani 1000 gramů. Po deseti letech pak tyto děti vyšetřili znovu.

„EPO zřejmě chrání mozek před následky krvácení, které je spojeno s poškozením nervových buněk,“ řekl podle DPA neonatolog Achim-Peter Neubauer z hannoverské dětské nemocnice. Spolu se svými kolegy zjistil, že EPO také podporuje růst a regeneraci nervových buněk.

I přes krvácení do mozku se totiž 52 procent předčasně narozených, jimž lékaři podávali EPO, vyvinulo duševně i tělesně normálně. IQ u školáků, kteří jako novorozenci EPO dostali, bylo navíc vyšší. Lékaři dospěli k výsledku, že s léčbou EPO byly šance na normální vývoj přinejmenším tak dobré jako u dětí bez krvácení do mozku.

Erytropoetin neboli EPO se tvoří v ledvinách a řídí produkci červených krvinek v kostní dřeni. Jeho tvorba stoupá zejména při nedostatku kyslíku v krvi. Používá se při léčbě chudokrevnosti. Tato látka ale také významně zvyšuje výkonnost. Když se do těla dodá, roste počet červených krvinek. Krev tak může lépe rozvádět kyslík.

EPO odhalily testy u mnohých vrcholových sportovců, a to zvlášť u cyklistů či běžců na lyžích.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.