Pomoci ke zdravému životu může schizofrenikům speciální program

Více než tři čtvrtiny schizofreniků nedbají o své zdraví, pomoci jim mohou kurzy. Řekl to psychiatr Libor Macák. Podle něj pacienti s psychózou často nechodí na preventivní prohlídky, měření tlaku či k zubaři. Horší přístup k péči je dán i tím, že lékaři sami je méně často posílají na odborná vyšetření, míní. Přitom u schizofreniků je vyšší výskyt srdečně-cévních nemocí a cukrovky. Možná 90 procent pacientů s psychózou kouří, odhadl.

 

Schizofreniků je v populaci asi procento, podle některých psychiatrů až dvě. Pacient má zkreslené vnímání a myšlení, různé halucinace a bludy. Chová se nesrozumitelně pro okolí. Nemoc se poprvé projeví často v zátěžovém období na konci dospívání, třeba při nástupu na vysokou školu. Příznaky onemocnění jsou léčitelné. Zatím však není lék, jenž by odstranil příčinu. Hodně léků má nežádoucí účinky, mohou zvyšovat tělesnou hmotnost.

Nasměrování ke zdravému životnímu stylu podporuje Program pro dobré zdraví. Má pomoci pacientovi nejen snížit hmotnost a upravit životosprávu, ale i zlepšit kvalitu života a posílit sebevědomí. Nyní funguje v ČR 25 center programu, který existuje už pět let. Studie dokládá, že z lidí, kteří program dokončili, jich 44 procent zhublo a dalších 40 procent alespoň svou váhu dál nezvyšovalo.

Jedním z projevů schizofrenie je i ochuzení sociálních kontaktů. Program pacienty povzbuzuje k aktivnímu životnímu stylu ve skupině pacientů s podobnými potížemi. Na skupině si měří krevní tlak, puls i stanovují hodnotu BMI (index tělesné hmotnosti). Závěrečné vyhodnocení se posílá praktickému lékaři pacienta. Pokud jsou některé faktory rizikové, je poslán na odborné vyšetření.

Jedním z nejoblíbenějších témat diskuzí o zdravém životním stylu je ovládání hladu, řekla instruktorka programu Zuzana Fišarová. Při společném „nákupu“ v obchodě zase pacientům ukazují, čeho si na obalech potravin všímat. Pro pacienta se schizofrenií je program bezplatný. Doporučit mu ho může třeba praktický lékař. Více informací je na www.ppdz.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.