Expert: Nejdražším duševním onemocněním je schizofrenie

Nejdražším duševním onemocněním, co se týče absolutních ročních nákladů na léčbu, je schizofrenie. Řekl to prezident České asociace pro psychické zdraví Martin Jarolímek. Je podle něj také třetí nejnákladnější chorobou vůbec po nádorových a srdečně-cévních onemocněních. Schizofrenie propuká nejčastěji ve věku 13 až 18 let, pro léčbu je důležité včasné odhalení, uvedl.

Včasný záchyt nemocných znamená lepší naději na vyléčení i velkou úsporu financí. Schizofrenií trpí podle Jarolímka asi dvě procenta populace, dříve to bylo 1,5 procenta. Někteří pacienti jsou od mládí invalidní a nic nevydělají, sdělil. Nejrozšířenějšími duševními poruchami jsou úzkostné stavy, depresivní stavy a neurózy, uvedl psycholog Vladimír Kebza ze Státního zdravotního ústavu.
Odborníci chtějí přesunout péči o psychické zdraví z odborných psychiatrických léčeben do ambulantních ordinací. Podle Kebzy by určitou část primární preventivní péče mohli převzít také praktičtí lékaři. V odhalení choroby mají praktičtí lékaři i třeba učitelé obrovský význam, upozornil Jarolímek.
Transformace psychiatrické péče se děje v Česku i ve světě. Někteří odborníci uvádějí, že provoz velkých psychiatrických léčeben je nákladný a neefektivní. Nelze je však rušit bez současné podpory rozvoje alternativní péče, upozornil Kebza.
Například Jarolímek je zastáncem takzvané komunitní péče sestávající z denních sanatorií, krizových center, chráněného bydlení i tréninkových pracovních míst. „Jediná možnost je transformovat velké psychiatrické léčebny, vysouvat pacienty za zdi těchto ‚kolosů‘,“ míní.
Duševní poruchy se vyskytují u téměř 12 procent světové populace. V EU trpí každoročně některou z duševních poruch asi 83 milionů lidí, odborné péče se dostane asi 26 milionům osob.
Odborníci chtějí bojovat proti předsudkům vůči lidem s duševními poruchami (takzvané stigmatizaci) a proti diskriminaci. Duševní zdraví neboli stav osobní svobody (takzvaný well-being) je nedílnou součástí celkového zdraví člověka. Umožňuje mu přiměřeně zvládat každodenní zátěž a stres.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.