Zdravý zrak si lidé mohou uchovat i po padesátce

Zdravý zrak i po padesátce si mohou uchovat lidé, kteří dodržují zdravou životosprávu, nekouří a chodí jednou za rok na preventivní vyšetření k očnímu lékaři. Již v tomto věku se totiž dají v oku odhalit drobné změny, které časem vyústí v onemocnění žluté skvrny. Takzvaná věkem podmíněná makulární degenerace trápí pětinu seniorů nad 65 let a třetinu nad 75 let. Je nejčastější příčinou slepoty v rozvinutých zemích. Řekla to oční lékařka Petra Matějková.

„Příznakem je rozmazané centrální vidění, člověk nevidí dobře to, na co se dívá. Nevidí obličej toho, s kým mluví, při čtení textu mu vypadávají písmenka, nerozliší kontrasty barev. Varující je vlnění obrazu,“ uvedla.

Lidé, kteří chtějí zjistit, zda u nichž už choroba nezačíná, mohou v týdnu od 12. října navštívit vybrané lékárny v pěti městech a nechat se bezplatně vyšetřit. Akce se koná při příležitosti Světového dne zraku, který tradičně připadá na druhý říjnový čtvrtek, letos na 8. října.

Matějková vysvětlila, že choroba má dvě podoby, v 90 procentech případů jde o méně závažnou suchou formu, kdy smyslové buňky v oku odumírají řadu let. Kdykoli se ale může změnit ve vlhkou formu, kdy se navíc tvoří v oku nové cévky a hromadí tekutina. Cévky praskají a sítnice krvácí. Jizvy nezvratně poškodí zrak. Poškození zraku lze snadno zjistit také pohledem na takzvanou Amslerovu mřížku, čtverce mizejí a linie se vlní.

Až tak daleko ale nemusejí podle Matějkové pacientovy potíže dospět. Chorobu sice nelze vyléčit, ale prevencí lze zbrzdit její rozvoj. Onemocnění žluté skvrny postihuje dvakrát častěji kuřáky, častější je také u lidí s vysokým tlakem a nadváhou. Náchylnější jsou k onemocnění ženy, lidé se světlou duhovkou a ti, kteří jsou geneticky zatíženi. Horší vyhlídky také mají lidé, kteří si nechrání zrak slunečními brýlemi.

Prospět svému zraku naopak mohou ti, kteří obohatí jídelníček o ovoce a zeleninu s červenou, oranžovou nebo žlutou barvou, v nichž jsou obsaženy rostlinné pigmenty karotenoidy. Pro dobrý zrak je rovněž důležitý lutein, ten je součástí pigmentu žluté skvrny a lze ho dodat tělu v potravinových doplňcích.

Lékárny, které v daný den od 09:00 do 17:00 bezplatně vyšetří zrak:

  • 12. října Praha 4 – Arkády Pankrác
  • 13. října České Budějovice – Schlecker,Obchodní centrum Mercury
  • 14. října Brno-Modřice – Pharmaland, nákupní centrum Olympia
  • 15. října Zlín – Salvia, tř. Tomáše Bati
  • 16. října Ostrava – U Zlaté Koruny, Masarykovo náměstí

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.