Věkem podmíněná makulární degenerace je nejčastější příčinou oslepnutí u starších lidí ve vyspělých průmyslových zemích. Postihuje až 10 – 15 % populace starší 65 let. Jde o přeměnu a zánik buněk oční sítnice zpočátku v místě nejostřejšího vidění a později i celé sítnice.
Rozeznáváme dvě formy – suchou (85 až 90 % případů) a vlhkou. V necelých 20 % případů může přejít suchá forma ve vlhkou. Obě formy mají pro nemocného stejnou závažnost, jejich rozlišení je důležité pro volbu léčebné strategie.
Jak chorobu poznat?
K časným projevům patří neostré vidění v centru zorného pole, „zvlnění“ rovných linií předmětů (tento jev je využíván při orientační diagnostice pomocí standardní mřížky). Postupně obraz v centru zorného pole, tedy v místě nejostřejšího vidění, šedne, až zcela vymizí a nahradí jej šedočerná skvrna. Postižený vidí často jen zkreslené obrazy na periferii zorného pole, v mnoha případech dojde k úplné ztrátě zraku.
Pacient od raných stadií choroby není schopen číst, řídit automobil, orientovat se v terénu. Onemocnění může začínat i před 60. rokem života a vést k invalidizaci. Věkem podmíněná makulární degenerace vždy výrazně snižuje kvalitu života nemocného.
Příčiny nejsou zatím zcela objasněny. Na vzniku věkem podmíněné makulární degenerace se zřejmě podílí mnoho faktorů – genetické dispozice, zvýšený krevní tlak, kouření, nedostatky v životosprávě, nadměrné vystavování oka slunečnímu záření, avšak žádný z nich pravděpodobně není přímou příčinou choroby.
Léčba
Léčba spočívá v zpomalení chorobného procesu tak, aby se ztráta zraku zastavila, nebo alespoň zpomalila. Ztracený zrak nelze již vrátit zpět.
Vyléčit zatím věkem podmíněnou makulární degeneraci neumíme. V terapii se používají speciální lasery, tzv. termodynamická terapie, nejnověji i biologická léčba, tzv. monoklonální protilátky. Postižený by se však měl co nejdříve dostat do center, která se zabývají léčbou této choroby (vitreoretinální centra, seznam je na www.cvrs.cz, – konzultační centra).
Prevence
Doporučuje se užívání přípravků s luteinem, vitaminem C, zinkem a dalšími antioxidanty. Důležitá je životospráva a léčba jiných celkových onemocnění. Do jaké míry tímto způsobem můžeme chorobě předejít, to zatím není zcela prokázáno.
Vložit komentář