Vrozené vykloubení kyčelních kloubů

„Vaše miminko je v pořádku, až na ty kyčle,“ uslyší nejedna maminka při propuštění z porodnice. Následuje obvykle poučení, co dělat, aby se hlavní nosné klouby vyvíjely správně. Jenže starostí i radostí je v tu chvíli tolik, že není divu, když si máma hned všechno nezapamatuje. Proto tu je naše krátké repetitorium.

Conseq Investment Management

Vrozená luxace kyčelních kloubů je jednou z poměrně častých vývojových vad, kterou trpívají častěji děvčátka než chlapci. Příčiny nejsou definitivně objasněné, ale roli tu hraje poloha plodu v děloze (konec pánevní) a dědičné dispozice. Luxace může být jak oboustranná, tak jednostranná. Podstata onemocnění tkví v tom, že hlavice kosti stehenní „nezapadá do jamky“ kyčelního kloubu. Tím je narušen vývoj kloubu – jamka se neprohlubuje, a když dítě není léčeno, pak v pozdějším věku hlavice po mělké jamce „klouže“. Výsledkem je charakteristická kolébavá „kachní“ chůze. Takový kloub pak bývá navíc ohrožen časnějším rozvojem degenerativních změn – osteoartrózy.

V naprosté většině případů lze tuto vadu vyléčit. Proto je důležité brzké rozpoznání – nejlépe již v porodnici. Hlavními příznaky jsou asymetrické rýhy na zadečku a stehnech nebo nemožnost úplné abdukce (roznožení) v kyčli při pokrčených kolínkách, případně zkrácení končetiny. Stupeň luxace (vykloubení) ozřejmí ultrazvukové vyšetření (v 6 týdnech), které se při podezření na vrozenou luxaci několikrát opakuje. V odůvodněných případech je možné provést rentgenové vyšetření. S léčbou je nejlépe začít co nejdříve – hned od narození zakládáním plenek složených na široko, aby udržovaly nohy v širokém roznožení. Stejnou polohu nožek si vynucuje vyztužená dečka, jejíž nošení by měl ordinovat lékař. Šetrné masáže vnitřních stran stehen – minimálně 10 x denně – uvolní ztuhlé svalstvo, a tím usnadní dosažení správné polohy kloubních ploch. V některých vážnějších případech tato opatření nestačí a děťátko dostane třmínky nebo strojek, případně je léčeno na lůžkovém oddělení.

Rodiče dítěte by se měli poradit s ošetřujícím lékařem o režimu dítěte, tedy o tom, kdy, jak často a zda vůbec je možné kojence „vysvobodit“ z aparátku a poskytnout mu volnost k protažení a procvičení, aby nedocházelo k opoždění psychomotorického vývoje. V optimálním případě bývá léčba skončena kolem prvních narozenin. Pokud se stav nelepší, je nutné provést podrobné vyšetření a včas indikovat chirurgické řešení. Vyléčená luxace kyčelních kloubů nebývá pro další život omezením s výjimkou extrémní zátěže dolních končetin – dlouhých pochodů, skoků z výšky, případně vrcholového sportu. Naopak velice vhodné je plavání, jízda na kole a všechny sporty, které posilují svalstvo zad, hýždí a stehen.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.