Schizofrenií trpí v České republice více než 50 tisíc osob, v roce 2005 bylo s touto závažnou diagnózou hospitalizováno více než 12 tisíc pacientů. Schizofrenie je charakterizována častými relapsy, tedy znovupropuknutím nemoci. Program ITAREPS je zlomovým prostředkem při léčbě, neboť přicházející relapsy v rané fázi zachytí. ITAREPS tedy umožňuje včasné odhalení a následnou úpravu terapie, která je při léčbě zcela zásadní a zabrání tak hrozící hospitalizaci nemocného.
ITAREPS je originální český projekt
Zaměřuje se na snížení psychiatrických hospitalizací u psychotických onemocnění, zejména schizofrenie. Myšlenky využití moderních technologií v medicíně se chopil tým Psychiatrického centra Praha ve spolupráci s Academica Medica Pragensia za podpory společnosti Eli Lilly a pod technickou záštitou Katedry kybernetiky při ČVUT.
První výsledky projektu
„V rámci naší studie jsme ve sledovaném období zaznamenali celkem 86 hospitalizací před zařazením do programu a jen 23 hospitalizací po zařazení do projektu ITAREPS. Statisticky se tedy počet hospitalizací snížil o 73 %,“ říká o projektu MUDr. Filip Španiel, Ph.D., z Psychiatrického centra v Praze. Program ITAREPS je díky své cenové nenáročnosti možné využít v jakékoliv psychiatrické ambulanci v České i Slovenské republice. Jednoduchá obsluha projektu je zajištěna pomocí webových stránek www.itareps.com.
Jak ITAREPS funguje
ITAREPS zajišťuje využitím mobilní technologie to, co je v praxi velice obtížné. Umožňuje totiž, aby byli pacient a jeho rodina v kontaktu s lékařem dlouhodobě a kontinuálně. Princip využití programu je velice jednoduchý: pacient a vybraný rodinný příslušník pravidelně vždy ve čtvrtek vyplňuje dotazník a výsledky odesílá v jednoduchém kódu 10 čísel pomocí sms zprávy. Tento dotazník zaznamenává aktuální stav a náladu pacienta, které jsou zaslány na číslo programu ITAREPS.
Software odpovědi vyhodnocuje a v případě, že je posoudí jako rizikové, okamžitě upozorní lékaře. Zpráva, která je zasílána, obsahuje upozornění na pacientův zhoršený stav a návrh dalšího postupu. Ošetřující lékař má po registraci možnost nalézt podrobnější popis stavu svého pacienta a přizpůsobit jeho léčbu aktuální situaci.
Schizofrenie je závažná duševní choroba
Provází ji změna myšlení a vnímání reality. Ve většině případů bývá narušena i celková paleta emočních reakcí na vnější podněty a schopnost komunikace s okolím. Primárními příznaky jsou především bludy (přesvědčení o skutečnosti, která reálně neexistuje, např. pronásledování) a halucinace (vnímání vjemů, které ve skutečnosti neexistují, např. cizích hlasů). U pacienta, jenž trpí schizofrenií, dochází k celkovému úpadku osobnosti. Touto nemocí trpí více než 1 % světové populace.
Vložit komentář