Fibromyalgie

Otázka

Je mi 25 let a asi měsíc mi mravenčí končetiny a horní část zad. Je mi poslední dobou pořád na zvracení a bolí mně hlava, ale mám kyfotizaci krční páteře, tak to na neurologii přisuzují tomu. Zdá se mi také, jako bych měla problémy s koncentrací. Mravenčení cítím hlavně, když jsem v klidu, když ležím nebo sedím. Při nějaké činnosti to nepozoruji. Také mi dost natékají nohy.

Už z toho začínám být nervózní a zatím nechci jít k lékaři, protože si už o mně budou myslet, že jsem hypochondr. Mám pocit poslední dobou, že mi pořád něco je. Měla jsem v posledním roce boreliózu, chlamydie, zánět dutin, a stálé bolesti hlavy. Našla jsem na internetu také nějakou diagnózu fibromyalgie a dost příznaků z toho mám. Nevím, jestli bych se o této nemoci měla někde zmiňovat u lékaře, prý to dost lékařů v ČR vůbec nezná a diagnostikuje se to někde ve Švýcarsku.

Odpověď

MUDr. Marta Šimůnková:
Optimální by bylo obrátit se na osvíceného imunologa, jak pro diagnostiku fibromyalgie, tak k přešetření imunitního systému vzhledem k řadě infekčních chorob.