Genitalni bradavice

Otázka

Mám 12ti letého syna a doktor nám oznámil, že má genitální bradavici v ústí močové trubice, velikosti 2 mm. Syn žádný pohlavní styk neměl, ale já mám virus HPV – nemám bradavice! Je možné, aby se nakazil ode mě z ručníku, záchodu, vany nebo už nevím, jak jinak by k přenosu mohlo dojít? Gynekolog mi řekl, že syna nakazit nemohu, urolog,že jsem ho nakazila.Tak nevím … Je možné genitální bradavici poznat pouze okem? Nemůže se jednat o něco jiného? Čeká ho narkoza a seříznutí. Nejde to řešit jinak v tomto věku? Může z těchto virů HVP časem dostat rakovinu penisu? Neměli by se vzít nějaké stěry, zda se opravdu jedná o tuto infekci, než se přistoupí k operaci?? Syn je velmi často nemocný s horními cestami dýchacími, tak se operace bojíme.

Odpověď

Na vaše otázky se na dálku špatně odpovídá. Chápu vás, že vás problém trápí. Nemohu však posoudit, zda jde o genitální bradavice, či jiný typ bradavic.
Je známo přes 100 typů lidských papilomavirů (HPV), genitální bradavice nejčastěji vyvolávají typy 6 a 11, rakovinu 16 a 18. Jedinec bývá zpravidla infikován jen jedním typem, více typů se vyskytuje v nízkém procentu infokovaných.
HPV se vzácněji může přenášet i nesexuální cestou. Nemá smysl řešit otázku, kde syn infekci získal, hlavně si nic nevyčítejte.
V léčbě existují krémy, které se smějí používat jen u dospělých, použití u dětí a dospívajících není schválené pro nedostatek zkušeností s tímto typem léčby u dětí. Chirurgické odstranění je proto u vašeho syna jedinou cestou (ať už je bradavice jakéhokoli původu). Jde o velmi malý výkon, pokud by byl na jiné části těla či genitálu, pak se provádí bez narkózy jen v místním znecitlivění. V době operace by měl být syn zdráv, předchozí respirační infekty nevadí.
Do budoucnosti zvažte pro syna očkování proti HPV (vakcína Silgard je určena i pro chlapce, je účinná proti všem 4 nejčastějším vyvolavatelům potíží HPV 6, 11, 16 a 18).