SIMAR: Mezi takzvané dietáře patří 40 procent Čechů

Zhruba dvě pětiny Čechů se celý život snaží zhubnout, ale stále se jim to nedaří. Vyplývá to z průzkumu sdružení SIMAR, které zastřešuje agentury výzkumu trhu a veřejného mínění. Sdružení dělí české obyvatelstvo podle vztahu ke zdravému životnímu stylu do čtyř skupin – na dietáře, sportovce, pasivní lidi trpící nadváhou a ty, kteří v podstatě bez přemýšlení žijí zdravě.

Dietáři tvoří v ČR největší kategorii. Spadají do ní zejména ženy středního věku, které se zajímají o své zdraví a stravovací návyky a usilují o zdravý životní styl. Často trpí nadváhou a drží jednu dietu za druhou. Nemají ale dostatek fyzické aktivity, sportují jen zřídka. Tyto ženy také velmi často nakupují vitaminy, bio produkty a výrobky se sníženým obsahem cukru a tuku.

Téměř čtvrtina obyvatelstva spadá podle sdružení do skupiny sportovců. Jde o lidi, kteří mají dostatek fyzické aktivity, a proto se již o zdraví a pravidelnou stravu dále nestarají. Většinou mají normální váhu a jedí nezdravě. Nejvíce sportovců je mezi svobodnými mladšími muži.

Zhruba 18 procent lidí přirozeně dodržuje zdravé stravovací návyky. Mají na to čas a nezatěžuje je to. Se svojí hmotností jsou spokojeni. Většinou jde o obyvatele větších měst bez dětí. Stejně početnou skupinu pak tvoří také Češi, kteří žijí podle hesla „Jsem tlustý. No a co?“. Tito lidé jedí pro potěšení, většinou nepřemýšlejí o tom, jestli zdravě, či ne. Vůbec nesportují a často trpí nadváhou. Nejvíce jich žije na venkově a má děti.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.