Hlavní hygienik doporučuje všem očkování proti běžné chřipce

Lidé by se měli nechat očkovat proti běžné chřipce, doporučuje hlavní hygienik ČR Michael Vít. Na organismus oslabený běžnou sezonní chřipkou může nový vir prasečí chřipky snadněji zaútočit a způsobit závažnější problémy, upozornil. Češi se podle něj nyní nemusejí nákazy prasečí chřipkou příliš obávat. Většina nakažených má zatím mírný průběh nemoci a protilátky, které se jim stihly vytvořit, je ochrání v případě agresivnější druhé vlny, která se očekává na podzim, až budou k šíření viru vhodné podmínky.

Pak by se mohlo nakazit daleko více lidí než teď. Pandemický plán počítá, že v nejhorším případě se nakazí až tři miliony obyvatel. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková příští týden projedná s kraji jejich přípravu na pandemii a nabídne jim pomoc.
„Je velmi důležité, a vyzývá k tomu Světová zdravotnická organizace (WHO), aby se rizikové skupiny nechaly očkovat proti sezonní chřipce,“ řekl Vít. Očkování proti běžné chřipce doporučuje zejména rizikovým skupinám. Tedy lidem nad 65 let, pacientům chronicky nemocným na srdce a cévy či se špatnou funkcí vylučovacího ústrojí, diabetikům a lidem se sníženou obranyschopností. Vyhnou se tak komplikacím, přímo proti prasečí chřipce však sezonní očkování nechrání.
V Česku bylo na novou nákazu dosud vyšetřeno 673 lidí, u 63 se potvrdila. Za posledních osm dní narostl počet infikovaných více než dvojnásobně od konce května, kdy onemocněl první Čech. Nyní už se nemoc v tuzemsku přenáší i mezi lidmi, kteří v zahraničí ani nebyli.
„Kdo se nakazí a teď to prožije, tak si vytvoří protilátky proti tomu novému (viru) H1N1,“ uvedl Vít.
Výroba očkovací látky proti běžné sezonní chřipce měla podle Víta přednost, dostupná by měla být od září nebo začátku října.
Stát počítá s vakcínou pro čtvrtinu obyvatel, pro další čtvrtinu má zajištěny léky. Odborníci se připravují i na mutaci viru. „Kdyby došlo k mutaci, tak samozřejmě se podle zmutovaného kmenu a podle antigenní (v organismu vyvolávající tvorbu protilátek) struktury musí změnit ta vakcína,“ uvedl Vít.
Při výrobě očkovací látky se vychází z takzvaných kandidátních či mock-up vakcín, kdy už je připravena jakási základní konstrukce vakcíny. Poté se pouze přidá jiný antigen (látka vyvolávající tvorbu protilátek), který se izoluje z kmenu, který je označen jako pandemický, vysvětlil.
Světová zdravotnická organizace (WHO) rozhodla, že pandemický kmen je H1N1 California, a ten dala v polovině června všem výrobcům. „Zatím kmen nezmutoval, čili zatím se chová relativně stabilně,“ uvedl Vít. Podle něj se není třeba obávat, že vakcína nezabere. Účinnost prověřují kontrolní orgány. Připustil však, že výroba zcela nové vakcíny v případě výrazné mutace nějaký čas zabere. „Pak by to mohlo trvat zas ty tři, čtyři měsíce,“ odhadl.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.