Riziko nákazy infekcí je různé podle denní doby, v níž se organismus s virem setká. V časopise Immunity to napsali vědci z Yaleovy univerzity, kteří se tímto tématem zabývají. tyřiadvacetihodinovým rytmem procházejí rostlinné i živočišné organismy a také bakterie. Známá je pásmová nemoc, která může člověka postihnout, jestliže se organismus vlivem rychlého leteckého přesunu dostane mimo rytmus svého okolí.
Aby organismus mohl začít bojovat proti infekci, musí ji nejdříve rozeznat. Vědci z Yaleovy univerzity studovali jeden z detektorů, protein TLR9, schopný rozeznat DNA bakterií a virů. Zjistili, že u pokusných myší funkčnost tohoto proteinu kolísala podle denní doby. Jestliže byly myši imunizovány ve chvíli, kdy byla produkce proteinu nejvyšší, byla imunitní reakce jejich organismu lepší.
Je známo, že lidem s otravou krve hrozí smrt v období mezi druhou a šestou hodinou ranní.
„Narušení denního rytmu zřejmě ovlivňuje naši odolnost vůči patogenům,“ řekl jeden z autorů studie profesor Erol Fikrig. Jeho kolega z univerzity v Cambridge Akhilesh Reddy sdělil, že je už nějakou dobu známo, že denní doba může mít vliv na imunitní systém, ale zatím se neví, jak přesně tento mechanismus funguje. Jestliže to bude jasné, pak bude možné poznatky využít k zefektivnění účinku léků tím, že budou podávány v přesně danou hodinu. Některé farmaceutické firmy už prý prověřují účinky léků v různých částech dne.
Vložit komentář