Infuzní léčba nebo rázová vlna při bolestech zad a kyčlí

Otázka

Dobrý den, dovolte mi prosím, abych se vrátila k mým minulým dotazům (30. 9. Bolest zad, kyčlí a 1. 10. Přetrvávající bolest). Je mi 56 let. Nyní jsem po páté sérii rehabilitace, byla jsem na neurologickém vyšetření (neurologické to prý není). Zde mi bylo doporučeno jít na gynekologické vyšetření, na kterém jsem byla minulý týden. Lékař, když mě viděl, říkal, proč mě na denzitometrii neposlali již dávno, a pak mi doporučení na toto vyšetření napsal sám (termín mám 2. 12.).

Odpověď

Bolesti kyčlí a zad mám stejné nadále. Byla jsem také v ortopedické ambulanci a mám si rozmyslet infuzní léčbu v nemocnici nebo tzv. rázovou vlnu. O čas na rozmyšlenou jsem poprosila, protože mám těžce nemocného manžela a musím zajistit v rodině pomoc. Chtěla bych se tedy zeptat, zda denzitometrie může odhalit bolesti kyčlí a stehenních kostí?  Výsledek z CT vyšetření (viz minulé dotazy a vaše odpovědi). Všude mi zatím k nálezu z CT řekli, že 5 mm nic celkem není. O prasklé ploténce nikdo nic neřekl. Mohou být bolesti kyčlí a zad právě od té prasklé ploténky? A že třeba když budu v nemocnici na infuzní léčbě, že by mi mohli udělat rentgen kyčlí? Děkuji vám moc.

MUDr. Marta Šimůnková:
Osteoporóza, která se diagnostikuje denzitometrií, zpravidla nebolí, bolí až její důsledky, tj. zlomeniny křehkých osteoporotických kostí.