Přichází podzim a s spolu s ním i chladná rána, která ohlašují příchod sychravého počasí. S tím zpravidla souvisí i oslabení naší obranyschopnosti, která obtížněji odolává nájezdům nepřátelských organismů. Naštěstí však existují látky, které dokáží obranné mechanismy těla podpořit.
Náš imunitní systém s příchodem podzimu začíná opět pracovat na plné obrátky. Podpořit jeho správnou funkci můžeme pomocí vhodného jídelníčku, který by měl být pestrý, lehký a plný čerstvého ovoce a zeleniny. Kromě vitaminů ale tělu můžeme pomoci i dalšími látkami. Patří mezi ně například betaglukany, jejichž úkolem je aktivovat tzv. makrofágy, tedy buňky tvořící první obrannou linii organismu.
„Betaglukany prokazatelně patří mezi nejúčinnější přírodní prostředky na podporu imunity, které máme k dispozici,“ uvádí prof. Dr. Václav Větvička, Ph.D. a dodává: „Oproti jiným imunomodulátorům – jako je například Echinacea – jsou mimořádně důkladně studovány a každý účinek je doložen desítkami a v některých případech i stovkami vědeckých studií.“
Dostatečný příjem betaglukanů tak dokáže velmi významně ovlivnit to, jak silnou budeme mít imunitu.
Dospělý člověk by měl betaglukanů běžně přijímat 100-200 mg denně, při onemocnění se denní dávka může zvýšit na 500 mg. Důležitou roli v příjmu betaglukanů hraje vyvážená strava. „Bohatým zdrojem betaglukanů jsou především houby, kvasinky a také obilniny, jako je ječmen nebo oves. V důsledku průmyslového zpracování potravin ale o betaglukany přicházíme. Jejich dostatečný příjem si ovšem můžeme zajistit kvalitními doplňky stravy,“ doporučuje profesor Větvička.
Při výběru kvalitního potravinového doplňku bychom si měli všímat zejména toho, zda přípravek obsahuje optimální denní dávku betaglukanů. Velmi záleží také na správném zpracování a na chemické čistotě, která by měla být alespoň 70 %. Původ betaglukanů naopak není pro kvalitu přípravku určující. Jako Evropanům je nám však z genetického a historického hlediska nejbližší betaglukan z kvasinek, které se u nás po staletí využívaly při pečení chleba nebo při výrobě piva.
Mezi takové patří například doplněk stravy Betaglukan IMU 200 mg, který je dostupný v balení po 60 tobolkách.
Základem je pro mě opravdu jídelníček. Ráno tedy ovesné vločky s čerstvým ovocem, oběd hutná zeleninová polévka a k večeři salát. Jednou týdně do jídelníčku také přidám maso. Když člověk jí masa moc, tak energie, která je potřebná pro imunitní systím je příliš vynákládáná k trávení a to je škoda. Z voně prodejných preparátů mám cetebe a wobenzym.