Pneumologové zvou zadýchávající se lidi nad 45 let k vyšetření

Je vám nad 45 let a i při menší námaze se snadněji zadýcháváte? Pak můžete patřit do rizikové skupiny lidí s možným výskytem Idiopatické plicní fibrózy (IPF). Lidé z Jihomoravského kraje, kteří splňují tato napovídající kritéria, si mohou zdraví svých plic přijít překontrolovat ve středu 20. září, kdy se celkem deset specializovaných pneumologických ambulancí v regionu zapojí do Světového týdne IPF a otevře ve své ordinační době dveře zájemcům o preventivní vyšetření.

Zákeřná a nenápadně začínající plicní nemoc ročně v České republice usmrtí desítky pacientů. Poškozuje plicní sklípky, zajizvuje je, plíce tuhnou a takto nemocný se nemůže nadechnout. Pokud je onemocnění diagnostikováno včas a je nasazena léčba, může pacient vzdorovat roky a zvyšuje se jeho šance, že se dočká transplantace plic. Při objevení nemoci v pokročilém stádiu už léčbu nejde nasadit. Bez ní IPF obvykle zabíjí do tří let.
„Velká část pacientů nepovažuje zpočátku pokašlávání a zadýchávání za příznak těžké nemoci, ale za projev stárnutí, ztráty kondice či následek kouření a návštěvu odborníka oddalují. Průběh nemoci lze přitom zpomalit nebo zastavit včasným nasazením léčby,“ upozorňuje prof. MUDr. Martina Vašáková, PhD, přednostka Pneumologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze a předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) České pneumologické a ftizeologické společnosti.

Odborníci doporučují, aby lidé s popsanými dýchacími problémy nespoléhali jen na svého praktického lékaře, ale zašli na specializované pneumologické pracoviště. Celé vyšetření nepřesáhne dobu dvaceti minut. „Lékař si promluví s návštěvníkem ambulance o potížích, zeptá se na rodinu a nemoci, koníčky, zda kouří a v jakém prostředí pracuje. Poté si příchozího poslechne, změří tlak, puls, nasycení kyslíkem, provede spirometrii, která ukáže, jaká je kapacita plic. Součástí vyšetření je poslech fonendoskopem na zádech v místě, kde jsou dolní části plic. IPF je totiž možné jasně určit z charakteristického zvuku dechu, připomínajícího odepínání suchého zipu,“ říká předsedkyně ambulantních pneumologů MUDr. Ivana Čierná Peterová.

Ambulance v Jihomoravském kraji, které budou IPF 20. září vyšetřovat:

  • Blansko, Nemocnice Blansko , Kratochvílová Kamila, Sadová 33
  • Blansko, Nemocnice Blansko , Rábová Renata. Sadová 33
  • Brno, Poliklinika Zahradníkova, Binková Ilona, Zahradníkova 6-8
  • Brno, Fakultní nemocnice Brno, předn. Skřičková Jana, Jihlavská 340/20
  • Brno, Poliklinika Palackého, Burdová Eva, Poliklinika Palackého 1/3
  • Hodonín, Nemocnice TGM – ambulance respiračních chorob, Urban Oto, Purkyňova 11
  • Hustopeče, Plicní ambulance – Poliklinika, Fousová Lenka, Brněnská 31
  • Kyjov, Plicní amb./plicní odd. Nemocnice Kyjov, Kolman Petr, Straková Blanka, Wenzlová M., Bílková Alena, Strážovská 1247/22
  • Moravský Krumlov, Plicní ambulance, Pavlišová Ilona, Znojemská 256
  • Znojmo, Plicní odd. Nemocnice Znojmo, Prim. Kervitzer Jan Gregorová Marie Hrdina Roman, MUDr. Jana Janského 11

Seznam všech ambulancí v České republice, kde je možné prohlídku absolvovat, najdou zájemci na webu www.plicnifibroza.cz. IPF ve světě trpí na pět milionů lidí. Důvody vzniku nemoci nebyly dosud odhaleny, ke vzniku napomáhá například kouření.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.