Lékaři odhalili pacienty s vážnou plicní nemocí

Chůzi po zmrzlém sněhu připomíná při poslechu dech čtyř pacientů, u kterých lékaři našli idiopatickou plicní fibrózu (IPF). Mohou jim teď nasadit moderní léčbu, která postup nemoci zbrzdí. Vzácnou nemoc je důležité odhalit včas, bez léčby může rychle zabíjet.

Pneumologové proto nabídli lidem, ať se nechají zdarma a bez objednání vyšetřit v rámci Týdne otevřených plicních ambulancí. Plíce si nechalo loni na podzim zkontrolovat v 60 ambulancích více než 600 zájemců. Lékaři odhalili 165 plicních nemocí, nejčastěji astma a chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Podezření na IPF lékaři vyslovili u 22 pacientů, které si pozvali k podrobnějšímu vyšetření. Čtyři z nich poté uslyšeli jako konečnou diagnózu právě IPF a začali se léčit ve specializovaných pneumologických centrech.

IPF patří k vzácným onemocněním – a proto na ni lékaři upozorňují v rámci Dne vzácných onemocnění, který letos připadá na 28. února. „Mezi typické příznaky IPF patří chronická dušnost a takzvané paličkové prsty s nehty ve tvaru hodinových sklíček. Při poslechu zní pacientův dech podobně, jako bychom odepínali suchý zip nebo šli po zmrzlém sněhu. IPF je vzácné plicní onemocnění a stává se, že na něj lékaři při diagnostice pacienta nemyslí. Preventivní akce, které na nemoc upozorní jak pacienty, tak lékaře, jsou proto nesmírně důležité,“ říká prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti (ČPFS).

Touto nemocí v České republice trpí přibližně 2 000 lidí. „Diagnózu IPF stanoví na základě řady podrobných vyšetření multidisciplinární tým. Pacientovi poté specialisté v jednom ze sedmnácti center pro diagnostiku a léčbu IPF poskytnou nejen léky, ale také rehabilitaci a konzultace týkající se výživy. Specializovaná centra umí nabídnout komplexní péči, která je u onemocnění jako IPF nezbytná,“ popisuje MUDr. Martina Šterclová, Ph.D., předsedkyně Sekce pro intersticiální plicní procesy (SIPP) ČPFS a dodává: „IPF se zpravidla objevuje u pacientů ve vyšším věku. Potíže s dýcháním bohužel často přisuzují právě stáří nebo nadváze a k lékaři nejdou. U IPF je přitom včasné odhalení zásadní.“

Podle MUDr. Ivany Čierné Peterové, předsedkyně ambulantních pneumologů, si akci chválí jak lékaři, tak pacienti. „Pacienty namotivuje, aby se nebáli a přišli si své plíce zkontrolovat. Lékařům zase vyhovuje aplikace IPF checker, pomocí které mohou komunikovat například s radiology nebo se specializovanými centry,“ říká. Včasný záchyt IPF, ale i dalších nemocí, jako je rakovina plic nebo CHOPN, by usnadnil plošný screening, o který čeští pneumologové usilují. „Screening by se mohl týkat až 390 tisíc rizikových osob, především těžkých kuřáků, u kterých je výskyt vážných plicních chorob násobně vyšší než u nekuřáků. Musíme si uvědomit, že léčba těchto nemocí je velmi nákladná a odhalit onemocnění v počátku je výhodné pro celou společnost,“ upozorňuje prof. Vašáková.

O idiopatické plicní fibróze

Idiopatická plicní fibróza poškozuje plicní sklípky, jizví je – bere plochu k dýchání, plíce tuhnou a člověk se nemůže nadechnout. Postup nemoci zpomaluje léčba, která v tuzemsku existuje pouhých sedm let. Pacienti se k ní však často nedostanou, protože se nemoc odhalí pozdě. Projevy idiopatické plicní fibrózy lékaři často zaměňují za chronickou obstrukční plicní nemoc či srdeční selhání. Nemoc se ohlašuje zprvu nenápadně, člověk se začne zadýchávat do schodů, později i při chůzi či hovoru, v pokročilém stadiu má pocit nedostatku vzduchu při běžných denních činnostech a v závěru věnuje veškerou energii tomu, aby se nadechl. Bez správné léčby přitom idiopatická plicní fibróza výrazně zkracuje život pacienta. S léčbou se průměrné přežití nemocných může prodloužit na dvojnásobek. Více informací na www.plicnifibroza.cz.

Vložit komentář

Komentáře slouží ke svobodné výměně názorů či vyjádření názoru na dané téma. Váš příspěvek ale přitom nesmí jakýmkoliv způsobem porušovat zákony ČR, zejména nesmí propagovat národnostní, rasovou, náboženskou či jinou nesnášenlivost. Je také třeba respektovat soukromí jiných lidí, a proto je zakázáno zveřejňovat soukromé údaje o jiných osobách. Výslovně je zakázáno komentovat léčivé přípravky vázané na lékařský předpis. Redakce si vyhrazuje právo bez předchozího upozornění odstranit komentáře, které porušují výše uvedená pravidla.

Do komentářů prosím nevkládejte dotazy ohledně zdravotního stavu, pokud potřebujete poradit, můžete se zeptat v sekci PORADNA. Děkujeme za pochopení.